Vysoká hra o Babiše

Nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová (FB)

Nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová | FOTO: FB

Výměna na postu ministra spravedlnosti je poslední šance Andreje Babiše, aby přežil ve funkci premiéra. Pokud ho státní zástupce pošle k soudu, nebude předsedou vlády ani minutu.
Proto došlo na rezignaci ministra spravedlnosti Jana Kněžínka. Proto se jeho role ujímá žena na špinavou práci Marie Benešová.
Nová šéfka resortu Marie Benešová bude mít jediný úkol: dostat premiéra z problémů, které mu hrozí z trestního stíhání v kauze dotačního podvodu kolem výstavby Čapího hnízda. Benešová tak nebude – v pravém slova smyslu – ministryní spravedlnosti, nýbrž ministryní pro vyřešení kauzy Čapí hnízdo.

Jak to Benešová udělá? Jedině silou. Nejspíš se bude snažit vyměnit lidi na nejvyšších postech státního zastupitelství. Jako první jsou v ohrožení Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Případ Čapího hnízda totiž řeší už jen státní zástupce. Neboť policie případ ukončila a poslala žalobci s návrhem na obžalobu. Klíč je tedy v ovládnutí resortu justice. Ohrožený politik totiž potřebuje mít účinnější páku na státní zástupce.

Babišovi se podle důvěryhodných informací nelíbilo, že ve věci „Čapího hnízdo“ není – v jeho prospěch – aktivní „jeho“ pražské Vrchní státní zastupitelství. Kontroly, které byly poslány na státního zástupce Jaroslava Šarocha, který řeší Čapí hnízdo, nebyly účinné. A Lenka Bradáčová prý víc udělat nechtěla.
Proto přichází Marie Benešová. Buď z pozice ministryně dotlačí stávající vedení státních zastupitelství k „aktivním opatřením“, aby se Babiš a jeho rodina nedostali k soudu. Nebo Benešová udělá takové personální změny, které to vyřeší za Bradáčovou…
Šílené na tom je, že Babiš kvůli tomu musel uzavřít dohodu s prezidentem Milošem Zemanem. Marie Benešová totiž není Babišova, ale Zemanova „odbornice na justici.“

Jestli se tedy začne naplňovat tento černý scénář, půjde o největší zásah do nezávislosti justiční moci od listopadu 1989.
Babišovi a Zemanovi je to evidentně úplně jedno. Jsou zvyklí ohýbat realitu i zákony a vlastně i celý systém. Tihle dva zobchodují cokoli.

Teď už nejde jen o Čapí hnízdo. Jde o nezávislost justice a o zachování ústavních principů v České republice.

Jaroslav Kmenta

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner