Vysoká hra Roberta Šlachty o post senátora

Robert Šlachta (ČTK)

Robert Šlachta | FOTO: ČTK

Bývalý šéf protimafiánského útvaru ÚOOZ a chráněnec premiéra Andreje Babiše Robert Šlachta míří do politiky. Podle zdrojů z jeho okolí velmi vážně uvažuje o tom, že bude kandidovat letos na podzim do Senátu. Ve svém volebním obvodu v Brně. Šlachta to nepotvrdil ani nevyvrátil. 

„Píši knihu, potom se rozhodnu. Zatím opravdu nevím, jakou půjdu cestou,“ sdělil v sms zprávě. Jeho spolupracovníci nicméně už teď tvrdí, že se v zákulisí vyjednává jeho případná podpora ze strany ANO 2011. „O vstup do politiky chce usilovat jako nezávislý, ale je možné, že to bude nakonec s podporou vládního hnutí ANO 2011,“ řekl mi jeden ze Šlachtových přátel.

Šlachta už dělá vše pro nastartování své kampaně. Zřídil si stránku na Facebooku a najal si spolupracovnici na marketing. Vytváří si kolem sebe tým lidí, většinou bývalých policistů.

Celá řada jeho kroků nese znaky chystané předvolební kampaně. Letos hodlá vydat knihu o své práci a životě, kterou s ním píše reportér Josef Klíma.

Tento týden začne Česká televize vysílat detektivku, kterou režíroval někdejší šéf komunistické strany Jiří Svoboda a v níž hraje Babišův oblíbenec Richard Krajčo. Šlachta se pochlubil, že na projektu spolupracoval.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„Tuto neděli večer půjde na ČT1 první díl thrilleru Vysoká hra s Richardem Krajčem v roli policisty protikorupčního útvaru. Určitě doporučuji, bude to stát za to! Měli jsme s kolegou Tomášem Sochrem tu čest spolupracovat na filmu s režisérem Jiřím Svobodou jako odborní poradci, takže je docela dobře možné, že v příběhu rozpoznáte i něco z naší minulosti,“ napsal na Facebook Šlachta.

Ten se snaží o vstup do politiky z několika důvodů. Nevidí před sebou budoucnost u policie či ve státní správě. Cítí se být zneuznaný tím, že se nestal policejním prezidentem, po čemž prahl nejvíce. A také v jeho uvažování hraje roli i to, že jako senátor bude mít imunitu a status „veřejného činitele“, aby se ochránil před případnými problémy, které by jednou mohly přijít, jakmile skončí éra vládnutí Babišovy strany. Tím skončí i Babišova ochrana.

Šlachta má za sebou v čele policejního útvaru ÚOOZ řadu případů, které umetly Babišovi cestu do vrcholné politiky. Šlachtovy kauzy se totiž v mnoha případech týkaly Babišových konkurentů v politice či v byznysu. Šlachta si tak s sebou nese – kromě řady skutečných zásluh v potírání mafie – také pověst „Babišova policajta“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]