Vysoký činitel ruského Roskosmos byl nejspíš ve vazební věznici zavražděn

Vladimir Jevdokimov (Crime Russia)

Vladimir Jevdokimov | FOTO: Crime Russia

Bývalý vysoký činitel ruské kosmické agentury Roskosmos Vladimir Jevdokimov, vyšetřovaný kvůli podezření z podvodu velkého rozsahu, byl dnes v moskevské vazební věznici zřejmě zavražděn. Vyplývá to z informace, kterou agentuře TASS dnes poskytla představitelka ruského vyšetřovacího výboru Julija Ivanovová. Nicméně vyloučena stále není ani verze sebevraždy.

První informace hovořila o možnosti, že trestně stíhaný bývalý výkonný ředitel Roskosmosu pro kontrolu kvality a spolehlivosti spáchal sebevraždu. Posléze ale Ivanovová sdělila, že „při ohledání mužova těla, rok narození 1965, byla zjištěna tři bodná zranění, jedno na krku a dvě v oblasti srdce“.

Podle moskevských vyšetřovatelů začal být případ vyšetřován jako spáchání trestného činu vraždy.

Nejmenovaný zdroj mezi vyšetřovateli nicméně později TASS upozornil, že sebevražda ještě není zcela vyloučena. Prozradil, že mrtvý byl objeven na toaletě, kam kamery nedohlédnou, a poukázal na to, že několik bodných či řezných ran není hlubokých, což nevylučuje, že si je mohl způsobit sám.

Společnou celu Jevdokimov obýval s 11 dalšími osobami, s nimiž údajně vycházel dobře. Jeho tělo bylo objeveno časně ráno ve čtyři hodiny.

Jevdokimov policie zatkla v prosinci loňského roku a obvinila z podvodu mimořádně velkého rozsahu. Jde o případ zpronevěry se způsobením škody ve výši 200 milionů rublů (88 milionů korun) z let 2007 až 2009 v letecké společnosti MiG, kde tehdy Jevdokimov pracoval.

Soud na obviněného uvalil vyšetřovací vazbu a odmítl jeho propuštění na kauci. Později vazbu prodloužil do 30. dubna.

Jevdokimov, stejně jako další spoluobviněný vysoký pracovník Roskosmosu Alexandr Zolin, jakoukoli vinu popírali. Podle médií jim při prokázání viny hrozilo šest let vězení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]