Vysoký tlak a cukrovka u covidových pacientů znamenají riziko pro mozek, tvrdí odborníci

Ilustrační foto (Pixabay)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay

Podle nové studie by covid-19 nemusel být ohrožením pouze pro dýchací cesty, ale stává se rizikem i pro mozek. Dr. Colbey Freeman pro britský deník Daily Mirror upozorňuje, že pacienti s diabetem či vysokým tlakem mohou být postiženi cévní mozkovou příhodou, nebo krvácením do mozku.

Freeman je vedoucím studie, která probíhá v Penn Medicine (světoznámé akademické lékařské centrum v americké Filadelfii). V průběhu zkoumání dopadů covid-19 na lidský organismus již odborníci přišli na to, že nový typ koronaviru zdaleka neohrožuje pouze plíce a dýchací cesty.

Podle týmu doktora Freemana je ohrožena i nervová soustava a mozek. „I když jsou komplikace v mozku vzácné, jsou stále častěji hlášeným a potenciálně ničivým důsledkem infekce covid-19,“ říká americký lékař.

Nejohroženější skupinou, pro níž nákaza znamená zvýšené riziko, jsou diabetici a lidé s vysokým krevním tlakem. „Covid-19 je spojen s neurologickými projevy a hypertenze a diabetes mellitus 2. typu jsou běžné u jedinců, u kterých se tyto projevy objeví,” vysvětlil Freeman. Zároveň varoval, že by u těchto pacientů mohlo docházet ke krvácení do mozku, nebo výskytu cévní mozkové příhody.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]