Výstava mrtvých těl jen uspokojuje zážitkový chtíč. Je neetická

Discovery Times Square

Body Worlds Exhibition | FOTO: Discovery Times Square

Smrt svou tajemnou nevyhnutelností samozřejmě přitahuje naši pozornost a myšlenek na ni není, alespoň občas, nikdo ušetřen. Přímá konfrontace s tělem zemřelého je pak vždycky silným zážitkem a vyvolává celou širokou škálu emocí, nejen v závislosti na našem vztahu se zemřelým. Současná společnost je zvyklá virtuálně zažít prakticky cokoli a jako narkoman žádá stále víc a víc k uspokojení zážitkového chtíče.

Rembrandtova Lekce anatomie doktora Tulpa by dnes asi nikomu adrenalin do žádné závratné výše nevyhnala, byť v 17. století byly veřejné demonstrační pitvy velmi oblíbenou společenskou událostí. Jsem lékař a hodiny anatomie na tělech byly při studiu naprosto nezastupitelné. Ruku v ruce s topografií lidských tkání a orgánů však šla vždycky i výchova k úctě, pokoře a určité vděčnosti zemřelému, že můžeme studovat jeho ostatky.

ČTK

Komerční využívání a vystavování těl zemřelých, zvláště pokud k tomu nedali za života souhlas, považuji za naprosto nevkusné a neetické a nemusím čekat, až to účinnost novely zákona o pohřebnictví 1. 7. 2017 zakáže. Zvažme, jestli výstavy, jako je Body the exhibition mají být součástí naší západní křesťanské kultury, jakkoli respektuji a podporuji svobodu tvorby a právo umělce se vyjádřit.

Nemohu se ubránit pocitu, že tady jde spíš o to zabrnkat na temné struny lidské duše a uspokojit přirozenou touhu po mrazení, chvění a strachu, který se nás pro tuto chvíli netýká, reálnou smrt jsme zatím zamkli za dveře. O naši umírající babičku ať se raději postarají v nemocnici, my si půjdeme na výstavu dokázat, že se smrti nebojíme, a babičce se ve špitále bude stejně umírat lépe, jsou tam na to vybavení, umějí to, mají na to mašiny, my ne!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner