Výstava Ne! v přírodě 

(Magistrát hl.m. Prahy)

V Křížové chodbě Staroměstské radnice bude 25. června zahájena výstava, kterou chce Magistrát hlavního města Prahy v rámci osvětové kampaně Ne! v přírodě upozornit na nevhodné chování návštěvníků městských lesů a parků. Připravil ji odbor ochrany prostředí ve spolupráci s fotografem a držitelem Grantu Prahy Czech Press Photo 2017 Matějem Dereckem Hardem.

Série dvanácti fotografií ve stylu pop-art photography, doplněná instalací lesa, bude zdarma k vidění od 26. června do 10. července.  

Kampani propůjčila tvář řada známých osobností – mimo jiné zpěvák Jiří Korn, herečka Dagmar Havlová, šéfkuchař Přemek Forejt, sportovec David Svoboda nebo modelka Kateřina Sokolová. Fotograf je ztvárnil v pražské zeleni v roli „podivných“ obyvatel města, bosé, oděné do bílého oblečení. „Působí tak jako jakýsi přízrak, který vstupuje do přírody snad jen proto, aby na ní parazitoval. Aby si tam dělal přesně a jen to, co chce on. Rozdělal oheň tam, kde je to přísně zakázáno, rušil ten přenádherný klid nebo pohladil mládě srnky… To. že vinou toho třeba zemře, už tento přízrak samozřejmě nezajímá. Důležité je se u toho všeho usmívat, a hlavně si udělat selfie na telefon,“ říká Matěj Dereck Hard.

Fotografie, které jsou záměrně teatrální a předimenzované, aby upoutaly co největší pozornost, doplní kromě instalace lesa také čtyřicetiminutový dokumentární film, který zachycuje zákulisí náročného focení a rozhovory s tvářemi kampaně a realizačním týmem.

Jako překvapení si Praha pro návštěvníky přichystala krásný nástěnný kalendář se všemi fotografiemi, který bude na místě vernisáže a výstavy připraven pro prvních 300 návštěvníků,“ doplňuje Vendula Audolenská, specialistka informací o životním prostředí z magistrátního odboru ochrany prostředí.

Výstava bude zahájena v pátek 25. června v 19:00 hodin slavnostní vernisáží, kde bude symbolicky doporučený dress code „all white“, aby návštěvníci ladili s osobnostmi na fotografiích.

Více informací ke kampani Ne! v přírodě naleznete na Portálu životního prostředí hl. m. Prahy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]