Výstava o perzekuci katolíků komunistickými režimy

Českými a moravskými městy nyní putuje sedm mohutných panelů, které přibližují rudý teror proti katolické církvi za socialistické totality v zemích V4. (instytutpolski.pl)

Českými a moravskými městy nyní putuje sedm mohutných panelů, které přibližují rudý teror proti katolické církvi za socialistické totality v zemích V4. | FOTO: instytutpolski.pl

Českými a moravskými městy nyní putuje sedm mohutných panelů, které přibližují rudý teror proti katolické církvi za socialistické totality v zemích V4, Česku, Polsku, Slovensku a Maďarsku.

Tento pozoruhodný a vynikající kulturní počin v době kovidové se jmenuje „Nemějte strach! Církev a cesta střední Evropy ke svobodě“. Je to unikátní způsob, jak v časech, kdy je prakticky všechna kultura nedostupná, seznámit lidi s historií a upozornit je na komunistické zlo, které zničilo životy milionům lidí.

Eric Drooker

Komunisté mají s nacisty hodně společného, především vraždy, násilí a teror vůči všem, kteří s jejich ideologiemi nesouhlasí. A tato výstava to přesvědčivě dokládá.

Slovenský řeckokatolický biskup Pavol Gojdič byl velkým odpůrcem Tisova režimu, ukrýval Židy před nacistickou perzekucí a minimálně sedmadvacet jich zachránil před smrtí tím, že je pokřtil. Také ho Izrael po zásluze ocenil titulem Spravedlivý mezi národy. Ani to ho však nezachránilo před komunistickou perzekucí. V roce 1951 byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen k doživotnímu vězení a v červenci 1960 v důsledku mučení a krutého zacházení zemřel v leopoldovské věznici.

Arcibiskup pražský kardinál Josef Beran, arcibiskup ostřihomský kardinál József Mindsenty a arcibiskup varšavsko-hnězdenský kardinál Stefan Wysziński byli zhruba ve stejné době představiteli katolické církve v Česku (respektive v Československu), Maďarsku a Polsku. Společné měli také to, že všichni tři se stali oběťmi jak nacistického, tak komunistického pronásledování.

Výstava dále upozorňuje na surovou vraždu polského kněze Jerzyho Popieluszka v roce 1984, kterou spáchali příslušníci polské státní bezpečnosti (Służba Bezpieczeństwa) a podezřelé úmrtí dalších dvou polských kněží majících blízko k Solidaritě. Krutý byl rovněž osud osobního tajemníka kardinála Wyszińského – biskupa Antoniho Baraniaka, který byl v padesátých letech tři roky nezákonně vězněn a surově mučen polskými vyšetřovateli.

Připomenuty jsou i další způsoby vzdoru katolíků vůči totalitní moci, třeba převážení církevní literatury z Polska do Československa, za které byli tři mladí Slováci odsouzeni v osmdesátých letech komunistickými soudy do vězení.

S výstavou už se mohli seznámit obyvatelé Ostravy, Prahy a Českých Budějovic, kde jsou výstavní panely nyní umístěny do úterý 23. března. Dále ji budou moci vidět lidé v Hradci Králové, Brně a Plzni.

Hlavním iniciátorem a tvůrcem výstavy je Polský kulturní institut v Praze. Tato nevšední expozice vznikla dále s podporou Maďarského institutu v Praze a ve spolupráci s Arcibiskupstvím pražským. Na jejím vzniku se podílely i Ústav pro studium totalitních režimů a slovenský Ústav pamäti národa.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články