Vyjádření Babišových ministrů k předběžné zprávě Evropské komise (EK) o auditu k jeho střetu zájmů, odhalila strategii Babišova krizového PR.
Mezi projevy ministrů zvláště vyniká vystoupení ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové, které mělo ostrý už rozjezd. „Nevyvolávejme tu paniku, jsou to standardní postupy pro naše úředníky, my se do toho vůbec nemontujeme. Všechny tyto mediální přestřelky vyvolávají neklid v těch úřednících, myslím si, že si to nezaslouží, měli by pracovat,“ zahájila variací na komunistickou hlášku o potřebě klidu na práci.
Zjevnou funkcí projevu Dostálové je odvést pozornost od obsahu zprávy o auditu k Babišovu střetu zájmů, podkopat její význam i důvěryhodnost a současně zabránit veřejnosti, aby byť jen pomyslela na možnost, že by se ve složité problematice přidělování dotací a zprávách o ni mohla vyznat.
První body řečnice naplňuje poznámkami k formě zprávy. Mluví o nestandardním postupu Evropské komise, který měl spočívat v tom, že předběžná zpráva byla na papíře. „To se ještě nikdy nestalo!“ oznamuje ve strojeném úžasu. „Je to mimořádné, ojedinělé pochybení EK,“ pokouší se skandalizovat předmětnou zprávu. Snad aby skutečně nezbyl člověk, který by auditorům věřil, Dostálová dál rozvádí řečené. „Ta elektrická verze bývá běžný postup. Stálé zastoupení tuto papírovou podobu naskenovalo a pomocí systému ji odeslalo České republice,“ pokračuje a posluchači zahlcenému procesními nesmysly má začít unikat skandální podstata problému, že si premiér podnikatel nastavuje podmínky pro přidělování dotací.
„Zpráva není nikým podepsána, v současné chvíli tak ani nemáme jistotu, kdo se na zpracování zprávy podílel. Rovněž nejsou uvedeni adresáti. Jedná se tedy opravdu o velmi zvláštní způsob komunikace a doufám, že to je skutečně první a poslední renonc ze strany Evropské komise!“ obrací Dostálová na oko strany sporu a stylizuje se do role jakéhosi garanta dobrých pořádků.
Zásadní funkci ve vystoupení Dostálové ale má až její „malý exkurs, jak to u nás funguje“, jímž odrazuje veřejnost od snahy dohledat si další informace. Nese jasný rukopis Marka Prchala. „Skutečně se moc neví, jak v České republice celý proces přípravy a implementace programového období funguje. Pokud si tedy někdo dělá závěry, aniž by celé tyto procesy znal, tak je to opravdu zavádějící,“ varovala. „Je to i fér vůči veřejnosti, aby si sama mohla udělat některé závěry, pokud se dostane k takovýmto mediálním výstupům, jako je uniklý předběžný audit, a samozřejmě by měli vědět, o čem vlastně čtou,“ projevila starost o informovanost lidu. Následující rozsáhlý monolitický blok popisující metodiku žádání o dotace a rozhodování o nich, spolehlivě otráví kohokoli, kdo by mu věnoval pozornost.
„Pravidla jsou stanovena jak legislativou, tak i metodickými dokumenty a jsou přenášena řídicími orgány do jejich řídicí dokumentace, tedy operačního manuálu, který představuje základní rámec postupu řídicího orgánu, tak i příručky pro žadatele a příjemce, která stanoví základní pravidla pro implementace z úrovně žadatelů a příjemců.“
Kdo by ještě nebyl dostatečně utlumený, měl by dávat pozor, protože Dostálová zdaleka nekončí. „Kompetence a povinnosti řídicích orgánů jsou dány tzv. evropským obecným nařízením Evropského parlamentu a Evropské rady, pokud si chcete zapsat číslo, tak je to 1303/2013, vydaného 17. 12. 2013. Pokud veřejnost neustále slyší v médiích řídicí orgán struktury, vůbec nemá asi povědomí, kolik vlastně těch operačních programů se strukturou řídicích orgánů máme. Tak tedy máme…,“ prohlásila a jala se jmenovat 10 položek. „Tady sami vidíte, že skutečně operačních programů je hodně, a proto byla určena role národnímu orgánu pro koordinaci, tak aby se samozřejmě s řídicími orgány koordinovalo metodické prostředí,“ triumfuje Dostálová a už pomalu připomíná rozbitý toustovač ze Stopařova průvodce po galaxii, který z náhlé existenciální nouze začal mluvit.
Ani to ale není všechno. Suverénně nejvýznamnější linka celého Babišova aktuálního tažení proti auditorům pracuje s představou údajně ohrožené republiky. Tento moment v řeči Dostálové nesměl chybět. „Věřím, že se ty věci všechny kolem této auditní zprávy vysvětlí ve prospěch České republiky,“ uzavřela dojemně.
Míra absurdity projevu bytní zdánlivě donekonečna. „Víte, komu jedinému se schvaluje mandát, když jedná na úrovni Evropské rady? No panu premiérovi. Pouze panu premiérovi vláda schvaluje mandát. Ani ne ministrům, pouze panu premiérovi,“ odpovídá si na svůj řečnický kviz. A přesně v tom spočívá i faktor sekty, který demokraté při pohledu na hnutí ANO rozpoznávají. Paní ministryně Dostálová předstírá, že snad ministři, jejichž velká část jsou Babišovi podřízení z jeho koncernu, mají vůči premiérovi reálně jakékoli pravomoci. Předstírání, že tomu tak je, ovšem tvoří jen součást jejich role.