Vystoupení z EU? Země Unie se na našem exportu podílejí 84 procenty

repro graf: ČTK, ČSÚ ()

Patříme na Západ a ne na Východ, to bylo jedno z hesel Občanské demokratické strany v nedávných krajských volbách. A jedním ze západních symbolů je také Evropská unie. Neříkám, že tato instituce nemá chyby, ale klady rozhodně převažují. Vezmeme si jenom ekonomické hledisko. Unijní země jsou pro nás klíčovými obchodními partnery a na našem vývozu se podílejí 84 procenty, tedy více než čtyřmi pětinami. Mezi hlavní zásady EU patří i volný pohyb osob a zboží, což je pro nás jako exportní ekonomiku mimořádně důležité.

Je dobré si připomenout hospodářskou krizi z třicátých let minulého století, kdy státy na ní reagovaly uzavřením domácích trhů a nasazením vysokých cel na dovážené zboží. České země patřily už tehdy mezi průmyslové velmoci, jenomže kvůli ochranářským opatřením ostatních zemí měly omezené exportní možnosti a důsledkem byly velké snížení výroby a statisíce nezaměstnaných.

Proto vystoupení z Evropské unie by bylo těžkou chybou, výrazně by poškodilo naši ekonomiku, mohlo by vést k těžkým komplikacím a k velkému hospodářskému poklesu.

Ale ještě důležitější jsou obecné evropské hodnoty, ke kterým patří demokracie a lidská práva. To jsou hlavní pilíře EU, které už desítky let zabraňují velkým válečným konfliktům na našem kontinentu. Evropské státy potřebují nadnárodní instituci, která by stanovila pravidla pro jejich vzájemné soužití, a kterou by ony respektovaly. Není to tak dlouho, kdy nic takového neexistovalo, a důsledkem byly dvě světové války s desítkami milionů mrtvých. Tyto hrůzy by jistě nikdo rozumný nechtěl opakovat a EU je silnou zárukou, že se tak nestane.

A je tu také další podstatný moment. Pokud Unie vystupuje jako celek, má větší váhu, a je brána ostatními světovými hráči vážněji, než když její zvláště menší členské státy včetně České republiky jednají samostatně.

Evropské unii se dá jistě leccos vytknout, třeba v některých případech zbytečná byrokracie, ale to jsou záležitosti, které se dají změnit. Nehledě na to, že my se často vymlouváme na Brusel v případech, kdy odpovědnost je pouze na nás a nepopulární opatření potřebujeme na někoho svést.

Michael Pánek (ODS) je místostarosta Dobřichovic a středočeský krajský zastupitel

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]