Vystoupením ruské opoziční kapely Pussy Riot vyvrcholil Koncert pro budoucnost

Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí v Praze. (Pavel Hofman, se svolením)

Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí v Praze. | FOTO: Pavel Hofman, se svolením

Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí v Praze vyvrcholil vystoupením ruské kapely Pussy Riot, která patří k silným opozičním hlasům proti ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Do plného Václavského náměstí dnes členky kapely vykřičely kritiku Putina, která odkazovala i k jejich vystoupení v Moskvě před deseti lety, za něž si vysloužily tvrdé tresty. Vyzývaly ke vzpouře, kritizovaly Putina za jeho propojování světské moci s církví, za korupci, za potlačování lidských práv i falešné vlastenectví, jemuž podléhá množství Rusů.

Ve své performanci připomínaly lidem v Praze i to, že v Rusku stále žijí lidé, kteří vědí o protestu osmi statečných lidí, kteří vyšli v srpnu 1968 na Rudé náměstí protestovat proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Ztvárnily i fakt, že po svém průlomovém vystoupení v roce 2012, kdy v moskevské katedrále Krista Spasitele zazpívaly punkovou modlitbu Bohorodičko, vyžeň Putina, dostaly od ruského režimu tvrdý trest.

V divokém představení tehdy pranýřovaly těsné styky kremelských politiků s pravoslavnou církví. Jejich protest měl upozornit na rostoucí propojení politiky ruského prezidenta s církví. Dvě z nich si odpykaly skoro dva roky v trestaneckých koloniích stovky kilometrů od Moskvy. Marija Aljochinová zmínila i amnestii, na niž byla propuštěna v době, kdy jí do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku; dnes se ptala, zda je takové propuštění začátek svobody.

Aljochinová je perzekvovaná i za své další občanské aktivity. Jak dnes uvedl řečník, který koncert uváděl, aby mohla dnes do Prahy přijet, porušila nařízené domácí vězení. V dnešní performanci popisovala i své věznění, během koncertu zazněl apel na propuštění dnešních ruských politických vězňů, na jevišti se promítala jejich jména. Na závěr vystoupení pak zazněla velká podpora Ukrajině. „Nezvolili jsme si místo narození. Ale můžeme si zvolit místo, kde budeme žít… stojíme při Ukrajině, přejeme jí, aby vyhrála tuhle válku,“ řekly na závěr členky kapely.