Vystrašit nás a zničit, to chce Putin. A je na nás, zda mu to dovolíme

Vladimir Putin (The Russian Presidential Press and Information Office / Wikimedia Commons / CC BY 3.0)

Vladimir Putin | FOTO: The Russian Presidential Press and Information Office / Wikimedia Commons / CC BY 3.0

Určitě jste se s tím ve svém okolí také setkali. Když odezněl prvotní šok z napadení Ukrajiny Ruskem, přišlo neustálé omílání toho, co se vlastně může stát. Jestli přijde jaderná válka. Jestli si máme koupit jód a kde jsou vlastně v blízkosti našeho bydliště protiatomové kryty. A to je přesně to, o co Vladimiru Putinovi jde. Vystrašit Západ, tedy nás, zabránit nám žít normálně a ovládnout naši mysl, naši činnost a naše životy. Jak je vidět, zbraně k tomu vlastně ani nepotřebuje. A daří se mu to.

Ano, Putin je nebezpečný šílenec a vůbec nikdo nemůže vědět, co nakonec udělá. Stejně jako to nikdo nevěděl jistě u Adolfa Hitlera, kterého ruský prezident stále více připomíná, nebo lépe řečeno – v němž se pravděpodobně zhlédl. Vrcholem toho kromě brutálního chování vůči Ukrajině bylo vystoupení na stadionu Lužniki, které si nijak nezadalo s Hitlerovými triumfálními exhibicemi v Norimberku.

(Týdeník FORUM)

To však nic nemění na tom, že Putin již v předchozích letech prostřednictvím hybridní války, kterou proti nám dlouhodobě vede, jasně dokázal, že to, o co tady jde, je zničení západního, demokratického, civilizovaného života. Základem tohoto ničení je strach. Když dokáže ovládnout mysl lidí, dokáže ovládnout i jejich životy. Proto bylo tak efektivní strašení uprchlickou krizí v letech 2015–2016, proto bylo některé snadněji zmanipulovatelné občany možné přesvědčit o tom, že se je někdo snaží ohrožovat vakcínami proti covidu-19.

Taktika Vladimira Putina je stále stejná, jen momentálně o dost brutálnější. A to, co bychom měli dělat, kromě pokračující solidarity s Ukrajinou, je vést normální život. Ruský prezident nenávidí naši civilizaci. Chce, abychom žili ve strachu, jako to chtěli komunisté před rokem 1989, kteří jadernou válkou vyhrožovali od rána do večera. I pokud by se taková věc stala, většina z nás s tím vůbec nic neudělá. Jelikož ale ani reprezentace Ruské federace dost pravděpodobně neplánuje zemřít a zničit sebe sama, není to věc, kterou bychom se měli nechat vystrašit a ovládat.

Tu největší radost udělá Putinovi strach, hysterie a chaos. Pokud něčemu z toho propadá někdo v našem českém závětří, měl by se podívat, jak se chovají lidé na Ukrajině, ve zdevastovaném Mariupolu i jinde. Měli bychom myslet na ně, ne na domnělé hrozby, o nichž stejně nevíme nic víc, než jsme viděli v katastrofických filmech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]