Vystrčil: Je ostuda, že za nás problémy s Andrejem Babišem musí řešit Evropská unie

Archiv ODS

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) | FOTO: Archiv ODS

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se v rozhovoru pro Seznam Zprávy vyjádřil k usnesení ohledně znovuotevření trestního stíhání a potenciálního střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO), které v pátek jasnou většinou schválil Evropský parlament. Podle Vystrčila je naší ostudou, že jsme si nedokázali tyto problémy vyřešit sami, takže je za nás musí řešit a upozorňovat nás na ně Evropská unie.

Šéf horní komory Parlamentu je podle svých slov v poslední době smutný zejména z toho, že Andrej Babiš se paradoxně dostává do pozice mučedníka a to, že se o tom pořád dokola bavíme, mu ještě zvyšuje preference.

„Asi tady něco děláme špatně a je potřeba se nad některými věcmi více zamyslet, protože aby člověk, který má v Evropě nesrovnatelně největší současně politickou, mediální a ekonomickou moc, byl ještě považován ve své vlastní zemi za mučedníka, je úkaz neobvyklý,“ zdůraznil Vystrčil.

Politik, který na sebe upozornil především svou plánovanou cestou na Tchaj-wan, poukázal na to, že bychom měli dělat maximum pro to, aby i v politice začala platit zase standardní a normální pravidla. Jestliže někdo rozděluje veřejné peníze, neměl by podle Vystrčila být zároveň jejich příjemcem.

„Pokud je někdo ve veřejné funkci, tak by neměl říkat ráno A, v poledne B a večer C. Pokud je někdo ve veřejné funkci, tak by neměl kumulovat více funkcí a mocenských postavení do jedné osoby, protože to všechno vede k tomu, že se společnost a její fungování pokřivuje,“ uvedl Vystrčil. Zmínil také to, že vinu na takové situaci nesou i ti, kteří připustili, že nastala.

Přesné znění usnesení, které Evropský parlament v pátek schválil, je „Rezoluce Evropského parlamentu ke znovuotevření trestního stíhání českého premiéra Andreje Babiše kvůli zneužití evropských dotací a o potenciálním střetu zájmů“. Jedná se o výsledek dohody europoslanců ze šesti politických frakcí včetně liberálního uskupení Renew Europe, kam patří i hnutí ANO. Pro rezoluci hlasovalo 510 europoslanců, proti 53 a 101 poslanců se zdrželo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner