Miloš Vystrčil obhájil v senátních volbách svůj mandát. Získal přes 60 procent hlasů

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) (Pavel Hofman / FORUM 24)

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) | FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Jeden z nejsledovanějších soubojů v druhém kole senátních voleb ovládl stávající předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS). V druhém kole senátních voleb získal 60,03 procent hlasů. O post v horní komoře parlamentu se ve volebním obvodě číslo 52 utkal s kandidátkou opozičního hnutí ANO Janou Nagyovou, která oslovila 39,94 procent voličů. Ta se v poslední době do povědomí občanů i voličů zapsala hlavně tím, že je s předsedou hnutí Andrejem Babišem obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

V prvním kole senátních voleb získal Vystrčil 45,62  procent hlasů. Jeho protikandidátka oslovila 30,56  procent voličů. V druhům kole svůj náskok z prvního kola Vystrčil potvrdil a obhájit tak svůj mandát. 

FORUM 24

Druhé kolo voleb do třetiny senátu provázela spíše nízká volební účast. V Plzni, Liberci i Moravskoslezském kraji se v sobotu kolem 10. hodiny pohybovala mezi 10 a 15 procenty. V Jihomoravském kraji místy přesáhla 15 procent a ve volebním okrsku v centru Olomouce odevzdalo hlas 26,6 procenta voličů. Vyšší zájem hlásily okrsky na Jihlavsku, kde proti sobě stál právě Miloš Vystrčil (ODS) s Janou Nagyovou (za ANO).

Vystrčil je senátorem od roku 2010, letos kandiduje pod hlavičkou koalice SPOLU s podporou Starostů pro občany. Po tragické smrti bývalého předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS) v roce 2020 usedl do čela senátu.

„Jsem z toho dojatý, a to málokdy bývám dojatý,“ řekl Vystrčil v reakci na výsledky. „Porazili jsme Andreje Babiše, jeho nekonečně mnoho peněz,“ podotkl. „Ještě jednou děkuji všem voličům za to, jakým způsobem se k těm volbám postavili,“ uvedl.

„Rozhodlo, že tam bylo srdce. Že tam bylo přesvědčení, že to, co děláme, je správné,“ dodal. Hovořil o pokoře i o poučení v tom, že je lidem potřeba denně vysvětlovat kroky, které dělá. Vyjádřil vděčnost rovněž předsedům i dalším zástupcům stran vládní pětikoalice, kteří mu byli nakloněni.

Podotkl také, že nekandidoval proto, aby se stal předsedou Senátu, ale proto, aby obhájil svoji práci. Zopakoval, že s kandidaturou na prezidenta nepočítá. „To stále trvá,“ řekl. Domnívá se, že svůj postoj nezmění.

Ilustrační foto (AdobeStock)

Expremiér Andrej Babiš (ANO) několikrát označil letošní volby za referendum o vládě Petra Fialy (ODS). Vítězství Jany Nagyové by mu ale mohlo pomoct i mimo politiku. Obžalovaná Nagyová ve vysílání České televize uvedla, že první, co by v senátu udělala, je podání žádosti o senátorskou imunitu. O tu se však nežádá, senátor ji získává automaticky. Pokud by se opravdu ve druhém kole stala členkou horní komory, soud o Čapím hnízdě by se musel zastavit do doby, než by její kolegové v senátu rozhodli o jejím možném vydání.

Vystrčilovi k obhajobě mandátu Nagyová gratulovala. „Protože ten mandát je zasloužený v tomhle případě, že opravdu se tady zvedlo hodně lidí,“ uvedla. Zároveň také řekla, že od zástupců stran, které Vystrčila podporovaly, o ní po sociálních sítích kolovaly lživé informace. Jako příklad uvedla své vyjádření pro Českou televizi, že v případě zvolení požádá o imunitu, což následně označila za přeřeknutí. Výrok podle ní koloval dál, i když ho mnohokrát. vysvětlovala.

První volební kolo vyhrálo hnutí ANO, které má své finalisty v 17 obvodech. ODS má své kandidáty v devíti obvodech, KDU-ČSL v šesti, TOP 09 ve třech stejně jako senátoři z klubu Starostů, SPD má jednu finalistku. I díky ní je jisté, že opoziční strany kvůli vzájemným duelům obsadí v druhém kole dvě senátorská křesla, vládní koalice pak jedno.

V prvním kole díky znovuzvolení získal mandát pro opozici Ladislav Václavec (ANO), zatímco vládní tábor obdobně posílili Jiří Růžička (navržen TOP 09) z klubu Starostů a Petr Fiala (navržen KDU-ČSL) z uskupení Společně pro kraj.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články