Šéf senátu zkritizoval Hrad. Prezident není v dobrých rukou, vzkázal Vystrčil

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) (Miloš Vystrčil / se souhlasem)

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) | FOTO: Miloš Vystrčil / se souhlasem

Prezident Miloš Zeman není podle šéfa senátu Miloše Vystrčila (ODS) v dobrých rukou, oznámil na páteční tiskové konferenci horní komory. Takto ostře se pustil do Kanceláře prezidenta republiky. Od té navíc senát podle Vystrčila stále nedostal odpověď, zda je Zeman schopen zastávat úřad. Předseda senátu se proto obrátil přímo na Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN).

„Prezident není v dobrých rukou, pokud jde o Kancelář prezidenta republiky. Jak jsem ho poznal, tak jsem přesvědčen, že minimálně některé věci by neschválil nebo by s nimi nesouhlasil,“ prohlásil na mimořádném briefingu předseda senátu Miloš Vystrčil. 

Koalice SPOLU (Zbyněk Pecák / FORUM 24)

Šéf horní komory zároveň prohlásil, že zatím neobdržel odpověď ani od kancléře Vratislava Mynáře, ani od ředitele Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) ohledně stavu a prognózy zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana.

„Dnes jsem odeslal řediteli ÚVN profesoru Miroslavu Zavoralovi dopis, v němž se táži nemocnice jako instituce, jak to s prezidentem je z hlediska způsobilosti vykonávat jeho úřad. Očekávám, že pan ředitel bude rychlejší než kancelář prezidenta,“ řekl Vystrčil.

Případná aktivace čl. 66 Ústavy by byla podle šéfa senátu ochranou osoby Miloše Zemana v případě, že by ze zdravotních důvodů nebyl schopen vykonávat svou práci. „Z hlediska toho, co potřebuje tato země, je to do 8. listopadu v klidu. Pokud zůstane situace po 8. listopadu stejná, je aktivace článku 66 možností,“ uvedl Vystrčil s tím, že prezident by v takovém případě měl klid na to, aby se mohl léčit a následně vrátit zpět do své funkce a začít vykonávat svůj úřad.

„Byli bychom všichni rádi, kdyby k tomu nakonec dojít nemuselo. Přejeme panu prezidentovi brzké uzdravení,“ dodal předseda horní komory.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]