Vystřílet a podřezat. Česká televize podá trestní oznámení kvůli výhružkám zaměstnancům

Česká televize, ilustrační foto (Rostislav Kaplan)

Česká televize, ilustrační foto | FOTO: Rostislav Kaplan

Sobotní protesty před budovou České televize na Kavčích horách v Praze mají dohru. Vyhrožování zaměstnancům totiž zřejmě skončí trestním oznámením. Důvodem je agresivní slovní napadání zaměstnanců veřejnoprávní televize skupinkou lidí. Zazněly například hrozby o vystřílení, podřezání nebo převzetí vysílání.

„Závažné výhrůžky České televizi, slova o vystřílení, podřezání, o převzetí vysílání… V sobotu agresivně verbálně napadaly skupiny lidí zaměstnance ČT a opakovaně blokovaly provoz před Kavčími horami. ČT podá trestní oznámení,“ oznámila v pondělí Česká televize na svém twitterovém účtu.

V sobotu se vstupu do areálu veřejnoprávní televize domáhaly desítky osob, které svými auty zatarasily příjezdovou cestu k budově. Lidé s vlajkami v rukou žádali, aby si s nimi přišli promluvit novináři a vedení České televize. Konkrétně jmenovali například Václava Moravce. Že se o víkendu pravděpodobně nikdo z těchto lidí v budově nenachází, je zřejmě nezajímalo.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Vchod do areálu televize musela zatarasit ochranka. Kolona přibližně 70 vozidel třikrát zablokovala příjezd i odjezd zaměstnancům veřejnoprávní televize. Podle svědků byly k vidění i ruské vlajky. V 10:40 přijela kolona 37 aut za použití klaksonů a jejich osádky křičely nadávky na vedení a zaměstnance,“ popsal sobotní události člen Rady České televize Zdeněk Šarapatka.

„Přestože byla sobota, demonstranti se domáhali vstupu do České televize a rozhovoru s vedením televize. Posíleni alkoholem se pokoušeli vyprovokovat fyzický konflikt,“ doplnil radní. Celou situaci vyřešil až příjezd dvou policejních hlídek, kdy demonstrující odjeli.

Kolem České televize je dlouhodobě dusno. Ani v minulém týdnu se poslancům nepodařilo zvolit čtyři nové členy do Rady ČT. Na schůzi sněmovny však zazněly velmi ostré výroky jak od opozičních politiků, tak z řad členů vládního hnutí ANO.

Radní České televize Hana Lipovská (ČTK)

Opoziční politici nakonec požádali před volbou o přestávky svých klubů tak, aby k volbě nemohlo dojít. Stále totiž nebyly zodpovězeny zásadní otázky, které narážejí na riziko ohrožení nezávislosti České televize. Obavy vzbuzují kontroverzní postavy podezřelé z napojení na politické zákulisí.

„Proklamovaná podpora nezávislosti médií veřejné služby dostala velmi zvláštní podobu. Stačí se podívat na současnou situaci v mediálních radách. U některých mediálních radních byste narazili na vyjádření, která nejsou podporou nezávislosti nebo konstruktivní kontrolou médií, ale snahou o podkopání jejich demokratických hodnot,“ řekl na plénu sněmovny lidovecký poslanec Jan Bartošek s tím, že by právě sněmovna měla působit jako pojistka demokratického směřování.

„Vy se snažíte ovládnout Českou televizi a chcete to udělat tak, aby o tom nemohly ani napsat noviny, protože bude po uzávěrce. Místo toho, abyste to zařadili na začátek jednacího dne. Dokonce ani nechcete připustit, aby občané věděli, jak kdo v tomto klíčovém hlasování hlasoval. A ještě nás tady urážíte. Jděte se vycpat,“ zaznělo na jednání z úst pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články