Vystřízlivění Andreje Babiše. Mítinky už pro něj nebudou, co bývaly

Andrej Babiš v Průhonicích. Kříže na zemi symbolizují oběti koronaviru (Ray Baseley / se svolením autora)

Andrej Babiš v Průhonicích. Kříže na zemi symbolizují oběti koronaviru | FOTO: Ray Baseley / se svolením autora

Měl to být takový pěkný veselý víkend, ze kterého bude povedené propagační video. Výsledek je ale přesně opačný. Nepovedlo se to ani trochu. Jde o naplánované mítinky Andreje Babiše. Přitom nic nenasvědčovalo tomu, že by se právě na zvolených místech mohly vyskytnout komplikace.

Ve dvou dnech šlo o několik lokací. Lovosice, přezdívané Babišovo město, kde jeho strana z nepochopitelných důvodů získává až 60 % hlasů, i když patří k největším znečišťovatelům regionu. Vinařství v Třebívlicích patřící miliardáři Janu Dienstlovi a potom náměstí v Průhonicích, kde manželka pana premiéra provozuje cukrárnu. Vybraná místa nenasvědčovala tomu, že by se mohl vyskytnout jakýkoliv problém. A přesto přišly všechny.

Nepěkným překvapením pro premiéra musely být už nadávky, které si v pátek vyslechl v Lovosicích. Nejdříve na něj pokřikoval občan na ulici informaci, že ve městě estébáky nechtějí, později na Babiše někdo křičel z auta sprosté nadávky. V nedalekých Třebívlicích, kam se premiér přesunul na večerní koncert zpěvačky Ewy Farne to také nedopadlo slavně. Na zveřejněnou fotku z koncertu zpěvačka reagovala tak, že se cítí být zneužitá Babišem ke kampani, a důrazně projevila nesouhlas s tím, že premiér její koncert použil k vlastní propagaci.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

A nakonec sobota, kterou si Babiš zřejmě představoval jako příjemných pár hodin kousek od domova. Dokonce se s pejskem přišla podívat i paní premiérová. Jenže tady to dopadlo pro něj vůbec nejhůře. Na dlažbě čekalo ranní překvapení v podobě křížků jako symbol zbytečně zemřelých kvůli špatným a opožděným krokům vlády během krize s čínským virem. Za další na akci vůbec nedorazilo tolik lidí, kolik Babiš a spol. čekali. Naopak dorazili hlasití odpůrci premiéra a očkování. Skandováním mu sdělovali své názory. Jeden z nich Babiše trefil vajíčkem. Ochranka premiéra rychle odvedla do cukrárny a nastalo něco, na co Babiš dosud nebyl zvyklý.

Na místo toho, aby se na náměstí fotil s naivními voliči a rozdával knížky, byl uklizený v cukrárně, kterou ve dvou řadách hlídali policejní těžkooděnci a osobní strážci. Přitom venku nebyli žádní zabijáci ani demonstranti s dlažebními kostkami.

Tohle je tak trochu jiná kampaň, než na jakou byl Babiš dosud zvyklý. Lidé jsou evidentně naštvaní a pan premiér sklízí úrodu z toho, co poslední dvě volební období sel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]