GLOSA / Radujte se! Doba národního obrození se vrací. Vytáhněte ze skříní a z půd sokolské čamary, červenobílé pentle, prohlédněte pozorně každičký kout opuštěných chat, chalup a stavení, zda tam náhodou nenajdete další stránky nějakých dávných rukopisů, které by naše dějiny posunuly nejen před sousední národy, ale mohly by dokázat, že Češi byli už u stvoření světa a kibicovali při tom Pánu Bohu. Je tu totiž Obrození 2.0.
Že jste o něm ještě neslyšeli, přestože stejnojmenný spolek vznikl již v prosinci 2020 a k jeho duchovním otcům patří zpěvák, muzikant, herec, automobilový závodník či bojovník muay thai Daniel Landa? Když už prachem zapadal rasisticko-husitský Orlík, neuchytil se „řád“ Ordo Lumen Templi a nezaujal ani kouzelník Žito a jakési kejkle, nabízí teď zájemcům tento vskutku cimrmanovský aktivista alespoň další národní obrození.
Ovšem ne Jungmanna, Dobrovského, Máchu, Němcovou a další noční můry českých maturantů. Ani „otce národa“ Františka Palackého, jenž naši historii zašmodrchal tak, že ji zřejmě už nikdy nikdo nerozplete.
Jak už je Landovi vlastní, splete totiž dohromady vždy nějaké postoje, názory a očekávání, sesype je do pytle, přidá dávku hesel, vlastenčení a samozřejmě špetku ezoterična, zatřepe a vytvoří „dílo“. A tak teď jeho Obrozenci 2.0 tedy přicházejí s mottem „Hodnoty jako svoboda, odpovědnost, hrdost a láska k vlasti nejsou mrtvé – jen spí. Ony hodnoty stačí jen probudit a začít je žít. Jsme důležitou součástí tohoto obrodného procesu – tentokrát s číslem 2.0. Vztyčené hlavy, zapálená srdce!“
Tzv. Vyšehradský šestihran pak představuje šest „pilířů“, na nichž má současné obrození stát. Zapomeňte na biflování jmen, názvů básnických sbírek, divadelních her či románů, teď jsou důležité „kořeny, krajina, životaspráva, souvislosti, pospolitost a dobročinnost“.
Každý pilíř má svého zástupce, který za něj zodpovídá. A tak Daniel Landa pečuje o pospolitost, kořeny zalévá JUDr. Miroslav Houška, který „negativně vnímá současnou globalizaci a přirovnává ji k tehdejší germanizaci“, Pavel Macek dbá o životosprávu a Robert Vlášek zjišťuje souvislosti a tvrdí, že „nikdy nebyly hranice děravější než dnes“ a vadí mu „levný vývoz surovin do zahraničí a zpětný drahý nákup produktů“, Václav Rathouský hlídá krajinu a „rád by přeměnil lesy na skutečné, smíšené a různověké“, o dobročinnost pečuje Martina Ondrušová, která věří, že svět změní „nevystydlí snílci“.
Na tento víkend se pak chystá „první velká obrozenecká konference“. Jenže podle programu to bude spíš promoakce na novou desku Daniela Landy Minový pole. Jako kdyby František Palacký pořádal akci a na ní nabízel svoje „Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě“. Za 250 korun vstupného. No, nekupte to…