Vyvadilovi hrozí vyškrtnutí z České advokátní komory. Černochová mu prý vyhlašuje válku

Jiří Vyvadil (Profimedia)

Jiří Vyvadil | FOTO: Profimedia

Jiří Vyvadil je český advokát s proruskými názory. Dlouhodobě veřejně hájí zájmy Kremlu, podporuje předního českého dezinformátora Ladislava Vrabela a v říjnu v roli zástupce Alexandra Dugina podal trestní oznámení na ministryni obrany Janu Černochovou. Nyní mu hrozí vyloučení z České advokátní komory (ČAK). Mluvčí komory informovala deník FORUM 24 o tom, že již dříve obdržela dvě stížnosti na jeho osobu v souvislosti s vystupováním advokáta na sociálních sítích. Nyní se k nim přidala třetí od Jany Černochové. Komora stížnosti prověřuje.

 „Stížnost od ministryně Jany Černochové evidujeme od 22. listopadu. Všechny tyto stížnosti jsou ve stadiu prověřování kontrolní radou ČAK, zda došlo ke kárnému provinění. Teprve až bude toto prověřování ukončeno, budeme případně moci informovat veřejnost,“ uvedla pro deník FORUM 24 tisková mluvčí ČAK Iva Chaloupková k situaci bývalého soudce Nejvyššího správního soudu.

()

Jiří Vyvadil, bývalý poslanec a senátor ČSSD, na stížnost Černochové reagoval textem s názvem „Černochová mi vyhlašuje válku. Přijímám.“ na serveru VašeVěc.cz, ve kterém zveřejnil vlastní vyjádření adresované České advokátní komoře. „Mé názory ve společnosti, která je pluralistická, což není Česká republika, ale jsou jimi zejména USA, plně korespondují názorům posilujícího křídla republikánské strany, které jsou velmi kritické k vyvolávání válečnických a proukrajinských nálad a poukazují na potřebu přednostně řešit problémy USA,“ píše advokát. Jde podle něj o standardní rozdíl mezi „progresivistickým válečnickým kursem na jedné straně, a pragmatickým kursem realistických sil v USA a postupně posilující i v západní Evropě“.

Zároveň napsal příspěvek na svůj facebook. Ministryně obrany ho chce podle jeho slov zlikvidovat a žádá „exemplární zákrok České advokátní poradny“ (pozn. red. Česká advokátní komora). Ubezpečil ovšem, že se „nepoddá“ a bude pokračovat, v čem započal. „Jakmile padne Biden, padnou i tito naši váleční štváči,“ dodal.

ČAK veřejně podporuje Ukrajinu. Podle mluvčí Chaloupkové ovšem rozdílnost názorů Komory a advokátů, tedy i na ruskou invazi, neznamená automatické vyloučení osoby. „To, že má advokát některé názory odlišné od názorů vedení jeho profesní komory nebo od většiny z více než 12 tisíc advokátů, ať se nám líbí nebo ne, ještě neznamená, že by mu měla Komora výkon profese zakázat,“ vysvětlila s tím, že každý občan této země má právo na vlastní názor a ČAK jakožto profesní organizace nemá oprávnění k tomu ho brát. „Advokáti mají pochopitelně spoustu profesních povinností, které jim vyplývají ze zákona o advokacii a z dalších stavovských předpisů, mimo jiné jsou povinni chovat se všeobecně tak, aby nesnižovali důstojnost a vážnost advokátního stavu. To ale neznamená, že nemohou mít vlastní názory na politické či veřejné dění,“ řekla Chaloupková.

()

Advokát se střetl s Janou Černochovou již dříve, kdy na ni podal trestní oznámení jako zástupce Alexandra Dugina, který se na něj měl obrátit s prosbou o pomoc. Dugin s jeho dcerou patřili k předním podporovatelům ruské invaze na Ukrajinu a Černochová se měla provinit svým vyjádřením ke smrti Duginovy dcery Darji. Na svůj twitter mimo jiné v kontextu války na Ukrajině napsala, že jí není líto ani mrtvé Darji, ani jejího otce. Svou roli zástupce Dugina Vyvadil ukončil, když se filosof začal vyjadřovat proti Vladimiru Putinovi. „Tím samozřejmě plně podporuje protiruské postoje našich válečnických jestřábů,“ napsal.

Česká advokátní komora ve svém vyjádření zdůraznila, že z profesního hlediska by se advokáti měli vždy dokázat vyjadřovat tak, aby se nedostali do rozporu se zákonem o advokacii a dalšími stavovskými předpisy. „Pokud tak ale učiní, disponuje Komora nezávislým kontrolním orgánem, který prověřuje, zda advokát pochybil, či nikoliv,“ uvedla mluvčí Chaloupková s tím, že komora jedná na základě Komoře podaných stížností nebo i z vlastní iniciativy, nejčastěji na podnět podaný tajemníkem ČAK.

„Pokud nezávislý kontrolní orgán, kontrolní rada ČAK, konstatuje, že advokát zákon o advokacii či další předpisy porušil závažně nebo opětovně, podává předseda kontrolní rady kárnou žalobu, kterou projednává kárný senát kárné komise ČAK,“ vysvětlila proces a dodala, že v kárném řízení pak může být advokát uznán vinným a může mu být uloženo kárné opatření, anebo může být kárné žaloby zproštěn.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články