Vyvarujte se mediálních přestřelek, varoval Zeman Babiše s Chovancem

ČTK

Ministr vnitra Milan Chovanec | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman vyzval během hradní schůzky místopředsedu vlády Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), aby ukončili mediální přestřelky. Novinářům to po setkání řekl Babiš. Při jednání se politici podle něj shodli na tom, že je třeba přenést problém reorganizace policie na půdu Poslanecké sněmovny.

Zeman oba politiky na Hrad pozval, aby si vyříkali své rozpory týkající se plánovaných změn ve strukturách policie. Na úvod jim daroval šachové hodiny s ručičkami nastavenými na za pět minut dvanáct.

Podle Babiše i Chovance se schůzka konala v celkem přátelské atmosféře a byla konstruktivní. Chovanec novinářům řekl, že s prezidentem do hloubky rozebírali, v čem spatřují problém. „Pan prezident se k tomu zítra (ve čtvrtek) vyjádří, takže nebudu mluvit za něj,“ řekl Chovanec.

Tisková konference Zemana je naplánována na čtvrtek 23. června 2016 v 15.30 hodin se na Pražském hradě, avizoval na Facebooku prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Očekává se, že tam Zeman vyjádří svůj postoj k reorganizaci policie a koaličním rozepřím.

Koaliční jednání řeší úpravy koaliční smlouvy

Na úřadu vlády začalo po 17:00 jednání koaliční rady, které by mělo probrat mimo jiné možné úpravy koaliční smlouvy. S návrhem na některé technické změny na schůzku přišli zástupci ANO. Podrobnosti ale novinářům nesdělili. Šéfové poslaneckých klubů sociální demokracie a lidovců návrhy hnutí ANO před jednáním k dispozici neměli.

ANO přišlo s návrhem úprav společné dohody v souvislosti s roztržkou kolem reorganizace policie. Vládní hnutí tvrdilo, že ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) porušil koaliční smlouvu, když reformu podepsal.

„Očekávám návrhy kolegů z hnutí ANO, co se týče koaliční smlouvy. Sociální demokracie necítí potřebu měnit koaliční smlouvu,“ uvedl před jednáním šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák. „Nemyslíme si, že je nutné koaliční smlouvu rozšiřovat, je nutné ji plnit,“ řekl ČTK při příchodu na jednání předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jiří Mihola. Zopakoval, že změny v dohodě nemohou zlepšit vzájemnou spolupráci, pokud se koaliční partneři k sobě nebudou dobře chovat.

Koalice bude také znovu diskutovat o svolání Bezpečnostní rady státu kvůli reorganizaci policie. Kvůli tomu se tento poradní orgán vlády sešel už minulý týden. Lidovci a ANO by chtěli další jednání co nejdříve, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) počítá až s pravidelným zasedáním 20. července. „Platí můj názor, že bych nechtěl, aby Bezpečnostní rada státu byla zatahována do konkrétních trestněprávních kauz,“ řekl po jednání vlády Sobotka. Od řešení konkrétních podezření je tu podle něj policie, státní zastupitelství a Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Podle Sklenáka i Miholy se bude dnešní jednání koaličních špiček věnovat také postupu při projednávání některých zákonů ve Sněmovně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner