Vyvíjení nátlaku kvůli Čapímu hnízdu? To je naprostý nesmysl, zlobí se Babiš

ČTK

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Premiér Babiš se snaží rozptýlit podezření, že v pozadí náhlého jmenování ministryně spravedlnosti Marie Benešové je snaha ovlivnit kauzu Čapí hnízdo a vyměnit vedení státního zastupitelství. Je to však jen jeho osvědčená taktika vytvářet mlhu a virtuální realitu.

FB

Šéf ANO byl před velikonočními svátky velmi aktivní a poskytl několik rozhovorů celostátním médiím. Opakovaly se jako přes kopírák. Hlavními cíli bylo odrazit námitky, že výměna ministra Kněžínka souvisí s kauzou Čapí hnízdo a s možnými změnami ve státním zastupitelství, a odmítnout vliv prezidenta Zemana na výběr Benešové.

Všechno jsou to jen průhledné marketingové manipulace. Mají uklidnit situaci i před demonstrací na Staroměstském náměstí den před oficiálním uvedením Benešové do úřadu.

Voliči ANO uvěří všemu

Babiš zřejmě předpokládá, že jeho voliči skousnou vše a vždy uvěří jeho legendě, že Čapí hnízdo je organizovaný komplot s mezinárodním přesahem. Nebude se štítit žádné lži a žádného postupu, aby tuto kauzu sprovodil ze světa. Vězení hrozí nejen jemu, ale i jeho blízkým, které do této pochybné transakce zatáhl.

archiv

Dává jasně najevo, že z politiky neodejde ani při obžalobě. Nemůže odejít dříve, dokud má páky, jak tuto trestní kauzu, kde mu hrozí až deset let nepodmíněně, ovlivnit. Pokud by teď opustil vládu, ztratil by kontrolu nad vývojem, což je z jeho pohledu velký risk.

Proto je idylický příběh, že nástup Marie Benešové je běžnou výměnou ministra kvůli posílení boje proti korupci, neskutečnou arogancí moci. Kněžínek jistě nebyl dotlačen k rezignaci proto, aby jeho nástupkyně této kauze nechala zcela volný průchod, i když oficiálně nemá páky na to, aby do ní zasahovala.

Je ovšem skutečností, že tento případ ještě jako poslankyně v minulém volebním období veřejně zpochybňovala jako „píárovou akci před volbami“ a podpořila i Babišovu tezi, že u nás lze objednat trestní stíhání. K nestrannosti má hodně daleko.

Nikoho jsem neměnil

Babiš předvedl krystalickou manipulaci v rozhovoru pro deník Právo (20. 4. 2019). „Nikoho jsem neměnil. Už nějakou dobu jsem ale hledal ministra, protože bylo od počátku jasné, že angažmá pana Kněžínka je dočasné,“ protiřečil si na dotaz, proč vyměnil ministra spravedlnosti.

„Pak se v médiích začaly množit spekulace, že ve své funkci skončí, což ho možná přimělo rozhodnutí uspíšit. Navíc k tomu měl i rodinné důvody,“ dodal premiér. Jenže podle kuloárových informací byl důvod jiný, a přímo souvisí s vývojem Čapího hnízda.

Babiš až příliš uvěřil spekulacím veřejně šířeným i jeho aparátem, mimo jiné bývalou ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou, že jeho stíhání bude zastaveno. To se zatím nestalo, jelikož hlavní vyšetřovatel Pavel Nevtípil nepodlehl brutálnímu psychologickému nátlaku a dozorový žalobce Jaroslav Šaroch dosud jeho kroky u šesti obviněných posvětil.

Poslední kapkou únik návrhu obžaloby

Poslední kapkou byl únik závěrů policie s návrhy na obžalobu všech obviněných do médií, zprostředkovaný Městským státním zastupitelstvím v Praze (nikoli však Šarochem). Tento únik je skutečně nestandardní, jelikož závěrečná zpráva je založena do spisu po prostudování spisu obviněnými a jejich obhájci, kteří tuto zprávu ještě neznají. Spekuluje se o tom, že tento únik nebyl náhodný a souvisel právě se šířícími zprávami o nástupu Marie Benešové.

Podle mínění premiéra šlo ovšem o další důkaz, že je kauza zpolitizovaná. Zveřejnění těchto informací ho mělo podle neoficiálních zpráv rozlítit natolik, že jej vytkl Kněžínkovi, jako by tuto situaci mohl ovlivnit. Ministr se poté rozhodl v houstnoucí atmosféře z úřadu předčasně vycouvat, i když s výměnou do budoucna počítal.

Jenomže zrovna v Babišově případě je tato kritika licoměrná. Často používal nesčetné úniky ze živých spisů v jeho tisku, zejména z kauz dozorovaných oběma vrchními státními zastupitelstvími, proti oponentům. Jednání s bývalým novinářem Mladé fronty DNES Markem Přibilem, zachycené na Šumanově nahrávce, bylo jen špičkou ledovce.

Padne nabídka, která se neodmítá?

Premiér v rozhovoru pro Právo razantně odmítl, že by vyslal Benešovou na ministerstvo, aby zařídila odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, nebo vyvíjela nátlak na žalobce kvůli Čapímu hnízdu.

„Vy jste se asi zbláznil, pane redaktore. To je naprostý nesmysl, co říkáte,“ reagoval podrážděně. „Při každé změně všichni řvou kvůli pseudokauze Čapí hnízdo. Řvalo se kvůli Čapímu hnízdu, když jsme vybírali šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů, stejně jako když ministr vnitra vybíral policejního prezidenta. Kdybychom chtěli vyměnit pana Zemana, tak jsme to mohli udělat dávno.“

Jenomže nátlak na vyšetřovatele Čapího hnízda byl po policejních čistkách patrný. Nový ředitel GIBS Radim Dragoun „shodou okolností“ zahájil v lednu vyšetřování Pavla Nevtípila kvůli několik let starému a už jednou odloženému případu Neograph. Už se proslýchalo, že šéf vyšetřovacího týmu to má spočítané, bude vyměněn a otevře se cesta k odložení kauzy.

Nejvyšší státní zástupce se netěší přízni prezidenta Miloše Zemana, a Marie Benešová jako jeho prodloužená ruka bude plnit jeho přání. Odvolání nepřichází kvůli veřejnému mínění v úvahu, ale ve hře jsou jiné, sofistikovanější možnosti. Změna zákona, který stanoví sedmileté funkční období pro nejvyššího státního zástupce, přičemž se zamezí možnosti, aby Pavel Zeman mohl o tento post opakovaně usilovat.

Rychlejší je ovšem nabídka, která se neodmítá. Už nyní se spekuluje o tom, že by byl Pavlu Zemanovi nabídnut lukrativní post v evropských justičních orgánech, což by uvolnilo prostor pro jeho náhradu a další změny v justiční soustavě. Klidný by přitom mohl zůstat olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan, který to má u Benešové velmi dobré.

Zemanova pomsta justici?

Babiš fabuluje i v další věci, že jmenování nové ministryně nijak neovlivnil prezident Miloš Zeman. „Paní Benešová je sice prezidentovou poradkyní, ale to na mé rozhodnutí nemělo žádný vliv,“ tvrdí s tím, že zná Benešovou dlouhodobě.

FB Hrad

Benešová je přitom jednoznačně spíše kandidátka Hradu než Babiše, který zřejmě uvěřil tomu, že mu nějak může pomoci v jeho kauzách. Ministryně spravedlnosti k tomu sice nemá zákonná oprávnění a jakékoli nestandardní kroky by se nejspíš dostaly na veřejnost. Vyloučit se však nedá nic, ani zákulisní vnitřní dohody.

V každém případě je jmenování ministryně spravedlnosti v první řadě akce prezidenta se skrytou pohnutkou, aby se pomstil justici, která ho nedávno nařkla z ovlivňování kauz. Ostatně se brzy pozná, kde nová ministryně začne se změnami – zda u soudů, nebo na státním zastupitelství.

Tady se ukáže, kde se láme chleba a jak na novou situaci bude kdo reagovat. Už jen proto, že odezva z justičních kruhů a advokacie na jmenování Marie Benešové je masivně negativní, a je považována za nejhorší možnou volbu. Otázka tedy také zní, zda se premiér Babiš poněkud nepřepočítal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner