Čistky v bezpečnostních složkách v režii premiéra Babiše se už projevují v jeho kauzách. Po odložení případů korunových dluhopisů a Profrost se stupňují útoky na vyšetřovatele Čapího hnízda. Je příznačné, že zatímco předchozí šéf pražské policie Trojánek komisaře Nevtípila bránil, jeho nástupce Ptáček ho udal.
[ctete postid=“231823″ title=“Hrubý nátlak na Babišova vyšetřovatele. GIBS ho prověřuje v kauze, která už jednou byla odložena“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/Nevtípil-Čapák-385×230.jpeg“ excerpt=“Vyšetřovatel Čapího hnízda Pavel Nevtípil se octl pod hrubým nátlakem. GIBS prověřuje “ permalink=“http://forum24.cz/hruby-natlak-na-nevtipila-gibs-ho-proveruje-v-kauze-ktera-uz-jednou-byla-odlozena/“]231823[/ctete]
Aktuální situace je potvrzením, jak zásadní je pro premiéra ovládnutí policejních struktur. Po čistkách, zahájených jeho první vládou v demisi, došlo k výměně všech hlavních policejních šéfů, kteří mají nebo mohou mít něco do činění s jeho trestními kauzami. Záměr je jasný: Zametat všechny rozpracované či případné budoucí případy pod koberec a zabránit dalším „Čapím hnízdům“, jež se vymklo přímé kontrole.
Dlouhodobě je na mušce především vyšetřovatel Pavel Nevtípil, který vzal velmi vážně kauzu dotačního podvodu účelově vzniklé Babišovy farmy, kde se mu podařilo shromáždit tolik důkazů, že rozdal obvinění ještě před parlamentními volbami. Dnes už by to po utahování policejních opratí zjevně nebylo možné. Jak se vyvíjely významnější útoky na jeho osobu?
Květen 2016
Pokusy o znevěrohodnění vrchního komisaře Pavla Nevtípila z pražské hospodářské kriminálky se datují od doby, kdy bylo zahájeno vyšetřování Čapího hnízda. „Dostal to na starost ten ‚správný policajt‘, který figuroval v kauze, kdy kmotři ukradli Vladimíru Sittovi firmu Neograph,“ fabuloval opakovaně Andrej Babiš, což má důležitou souvislost i s aktuálním vývojem.
Jistě by si představoval jiného „správného policajta“, nejspíše jím vychvalovaného spojence Roberta Šlachtu z bývalého ÚOOZ, jehož lidé se opakovaně podíleli i na Nevtípilově kompromitaci. O tom svědčí první významný útok na jeho integritu v květnu 2016, kdy ÚOOZ zatýkal v řadách policie v dosud nevyjasněné kauze Beretta.
Týdeník Respekt, který má ke Šlachtovi tradičně velmi blízko, zveřejnil dezinformaci, že byl v této souvislosti zadržen i Nevtípil, což se nepotvrdilo. Je pozoruhodné, že ÚOOZ razii spustil krátce poté, co vyšlo najevo, že jím byli vyšetřovatelé Čapího hnízda odposloucháváni. Už tehdy bylo jasné, že to nebudou mít snadné, Babišův vlivový aparát se dal do pohybu.
Srpen 2017
Útoky se začaly množit poté, co policie požádala poslaneckou sněmovnu o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. „Je to poslední zoufalý pokus mých politických odpůrců dostat mě ven z politiky. Kauzu dostal policista, u kterého bylo jasné, že má zadání mě nějakým způsobem kriminalizovat,“ prohlásil šéf hnutí ANO s tím, že je vyšetřovatel údajně řízen kmotry.
Na tyto výpady důrazně reagoval ředitel pražské policie Miloš Trojánek. „Vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo patří mezi nejzkušenější pracovníky odboru hospodářské kriminality. Osobně si ho za jeho profesionalitu a vysoké pracovní nasazení nesmírně vážím a má mou plnou důvěru,“ hájil svého podřízeného, což se nestává příliš často.
Leden 2018
Další kolo se rozehrálo před druhou žádostí policie o vydání obou politiků ANO po parlamentních volbách, ve kterých Babišovo hnutí posílilo. Tehdy se do očerňování Nevtípila zapojil Šlachtův blízký spolupracovník Jiří Komárek, který měl vypovídat na Mandátovém a imunitním výboru na základě pozvání poslanců SPD a ANO.
Komárek totiž v rámci své kauzy, kdy byl obžalován z nepravdivých pomluv policejního prezidenta Tomáše Tuhého, u soudu poněkud neústrojně a nikoli náhodou zmiňoval i Nevtípilovo údajné a nikdy neprokázané propojení s advokáty lobbisty Rittiga. Nebyl však zbaven mlčenlivosti, nicméně Andrej Babiš jeho výpovědi uniklé do jeho tisku využil k dalšímu zpochybňování vyšetřovatele.
V rámci projednávání žádosti o vydání ve sněmovně Babiš prohlásil, že jde o objednávku mafie. „Žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a dostat někoho do vězení,“ uvedl bez důkazů, kryt poslaneckou imunitou. Tehdy se proti těmto skandálním výrokům ohradil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Za Nevtípila se podruhé postavil jeho šéf Miloš Trojánek. „Proti snahám o diskreditaci a znevěrohodnění hlavního vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo se důrazně ohrazuji. Kriminalisté pracují v souladu s trestním řádem a pod dozorem Městského státního zastupitelství v Praze. Proto absolutně vylučuji jakýkoli politický zásah do vyšetřování a odmítám spekulace o nezákonnosti postupu policejního orgánu,“ prohlásil.
Červen 2018
Dynamiku nabraly události kolem Čapího hnízda po loňských čistkách v bezpečnostních složkách. Nejdříve byl napaden, veřejně dehonestován a odejit ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín, což je podstatné pro kontrolu nad vyšetřováním trestních kauz policistů.
Poté odešel Nevtípilův obhájce Trojánek, kterého v červnu nahradil povolnější ředitel pražské policie Jan Ptáček. Ten rovnou naznačil, že se za vyšetřovatele Čapího hnízda v případě pokračujících útoků nepostaví. Křeslo se začalo kývat i pod policejním prezidentem Tomášem Tuhým, který nakonec odešel dohodou.
Server Česká justice zjistil, že v červnu přišli za Nevtípilem a jeho kolegy příslušníci GIBS v době, kdy inspekci dočasně vedla po Murínově rezignaci ředitelka Lenka Haderková. Dožadovali se předání dokumentů k Čapímu hnízdu a chtěli jim odebrat otisky prstů a DNA kvůli únikům z tohoto vyšetřovacího spisu. Kvůli nim byli GIBS nezvykle důkladně vyšetřováni i tři známí investigativní novináři Jaroslav Kmenta, Sabina Slonková a Janek Kroupa.
Kriminalisté tuto žádost odmítli a nevydali ani dokumenty, jelikož neměli souhlas dozorujícího státního zástupce. Tyto postupy ovšem vyvolávaly dojem cíleného zastrašování.
Listopad 2018
Loni v listopadu vyšlo najevo, že skupina čtyř pražských policistů poslala svému nadřízenému řediteli Janu Ptáčkovi stížnost, ve které prohlašují, že kauza Čapí hnízdo vznikla údajně na příkaz bývalého ministra vnitra Milana Chovance s přispěním policejního prezidenta Tomáše Tuhého.
Kromě výpovědí však nepředložili žádný důkaz a pochybnosti vyvolává i fakt, že tuto stížnost zveřejnil bývalý novinář Mladé fronty DNES Marek Přibil, neblaze proslulý z rozhovorů s Andrejem Babišem na nahrávkách Julia Šumana. Tato aktivita zatím zapadla, nicméně nelze vyloučit, že bude oživena.
Prosinec 2018
Portál Českého rozhlasu informoval o „reputačním problému“ hlavního vyšetřovatele Čapího hnízda, když citoval z rozsudku Vrchního soudu v Praze ve výše Babišem často zmiňované kauze Neograph. Paralelní soudní příběh se týká Vladimíra Sitty mladšího, který byl v říjnu pravomocně zproštěn obžaloby z tunelování této společnosti.
Sittovu kauzu, jenž byl v obchodním sporu s advokáty, kteří mají blízko k lobbistovi Rittigovi, vyšetřoval rovněž Pavel Nevtípil. Městský soud v Praze dal obžalobě dvakrát za pravdu a Sittu mladšího potrestal roční podmínkou. Odvolací Vrchní soud byl jiného názoru a soudkyně Kateřina Jonáková navíc v rozsudku Nevtípila nařkla z porušení nestrannosti, mimo jiné na základě odposlechů z jiného případu.
Žádné jeho nezákonné propojení nebo účelové jednání v této věci se dodnes neprokázalo, přestože Sitta mladší na Nevtípila podal trestní oznámení. Pro nedostatek důkazů bylo odloženo už v roce 2014 a dnes se tato kauza podivně recykluje, i když už vůbec nebyla prokázána jakákoli její spojitost s Čapím hnízdem.
Leden 2019
Stupňující se nátlak zatím vyvrcholil zjištěním, že GIBS začala prověřovat informace z výše uvedeného rozsudku Vrchního soudu v Praze, znevěrohodňující vyšetřovatele Nevtípila. Zásadní proměnu atmosféry v bezpečnostních sborech dokresluje skutečnost, že GIBS začala konat na základě podání (udání) nového ředitele pražské policie Jana Ptáčka.
Vzhledem k tomu, že i nový ředitel GIBS Radim Dragoun je považován za Babišova člověka, jelikož ho vybrala jeho výběrová komise a jistě by si k tělu nepustil někoho nespolehlivého, může tento vývoj nahrávat starším spekulacím šířeným okruhem ANO, že bude vyšetřovateli Čapího hnízda sděleno obvinění. Jaroslav Faltýnek už dříve hovořil o tom, že dostane Nevtípila „do tepláků“, a nyní výhrůžky nabývají konkrétní podoby.
Atmosféra nátlaku a zastrašování
Prověřování GIBS je ovšem v tuto chvíli velmi podezřelé. Objevilo se tři měsíce před ukončením vyšetřování a možným podáním žalob v kauze Čapí hnízdo. Jelikož bylo Nevtípilovo prověřování v téže věci už jednou odloženo, musely by být známy nové důkazní skutečnosti, aby mohlo hodnověrně pokračovat.
[ctete postid=“229828″ title=“Zjištění deníku FORUM 24: Policie potichu odkládá Babišovy kauzy. Po korunových dluhopisech prodej firmy Profrost“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/Babiš-Profrost-385×230.jpeg“ excerpt=“Krátce poté, co vláda získala důvěru, odložila policie v ústraní zájmu druhý vážný “ permalink=“http://forum24.cz/zjisteni-deniku-forum-24-policie-potichu-odklada-babisovy-kauzy-po-korunovych-dluhopisech-prodej-firmy-profrost/“]229828[/ctete]
V rozsudku Vrchního soudu však uvedeny nejsou. Soudkyně Jonáková pouze dedukuje ze starších zjištění a odposlechů, které byly známy již v roce 2014, a nevedly k Nevtípilově obvinění. V takovém případě by bylo nové prověřování případu nedůvodné a státní zástupce by jej měl zrušit. V současné atmosféře se však dá předpokládat, že to minimálně v dohledné době neudělá.
Lze jen dodat, že kauza Čapí hnízdo musí být pro Andreje Babiše mimořádně závažná, když on sám a jeho aparát vytvářejí takto dusnou atmosféru nátlaku, hrozeb a vydírání. Už jen proto, aby zastrašil podobné odvážlivce jako je vrchní komisař Pavel Nevtípil, který se pustil do citlivé kauzy, stvrzené ovšem i zjištěními evropského úřadu OLAF.
Za přímé asistence ministra vnitra Jana Hamáčka, který prodal několik vládních křesel ČSSD za tichou spolupráci při dosazování vstřícnějších funkcionářů. Za současný stav nese plnou spoluodpovědnost.