Výzbroj Hamásu: od raket vyrobených z trubek až po íránské drony

Ilustrační foto. (Pixabay/geralt)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/geralt

Poslední vlna útoků z Pásma Gazy nemá obdoby. Nikdy předtím odtud nebylo na Izrael vypáleno tolik raket za tak krátkou dobu. Jen od pondělí do pátečního večera jich bylo vypáleno více než 2000, v některých případech více než sto raket během několika minut.

Německý web Spiegel.de cituje bezpečnostní odborníky, kteří hodnotí počet raket používaných Hamásem a jejich kvalitu. Podle odhadů izraelských zpravodajských služeb mají palestinské milice v současnosti k dispozici asi 30 000 raket. Dřívější zprávy předpokládaly, že jich bude podstatně méně, možná „deset, dvanáct, třináct tisíc“, říká nezávislý výzkumník a bezpečnostní expert Fabian Hinz.

Eric Drooker

„Podle Fabiana Hinze se však stále častěji objevují rakety vyráběné na místě: „Zpočátku byly velmi primitivní, ale mezitím se v pásmu Gazy vybudoval vyspělý raketový průmysl.“ Rakety mají různý dolet, od jednoduchých raket krátkého doletu vyrobených z vodovodních trubek až po dovezené rakety s doletem až 150 kilometrů. Mezitím se zdá, že Hamás používá také bezpilotní letouny Shehab, pravděpodobně naložené výbušninami.“

Palestinské milice jsou mnohem hůře vyzbrojené, vybavené a organizované než izraelské ozbrojené síly, experti nicméně varují před podceňováním palestinského arzenálu.

„Rakety Kásam jsou dnes v Gaze nejrozšířenějším typem raket s doletem až deset kilometrů. Kvůli nedostatku materiálu se staví také z vodovodních trubek. Kromě toho jsou z Íránu pašovány rakety R-160 a Fajr-5 s doletem kolem sta kilometrů. Mezitím však milice disponují také raketami s doletem 250 kilometrů, říká expert Fabian Hinz: Ayyash 250′. Podle zpráv izraelských médií dopadla raketa tohoto typu ve čtvrtek poblíž nejjižnějšího izraelského města Ejlat. Kromě toho se v posledních dnech na internetu objevují propagandistická videa Hamásu, která ukazují vypuštění bezpilotních letounů ‚Shehab‘. Jedná se o dálkově ovládané rakety, které lze přirovnat k raketám používaným povstalci ve válce v Jemenu. Drony jsou naloženy výbušninami a mohou kroužit nad cílem několik hodin, než zaútočí. Kvůli krátkému rozpětí křídel je radarové systémy obtížně odhalí.“

Rabín Lionel Blue (F24)

V pátek ráno izraelská armáda potvrdila, že sestřelila dron z Gazy. Nasazení takovýchto zbraní by znamenalo skutečný problém. Většina raket z Gazy není zatím přesná a mohou sice zasáhnout město, ale ne konkrétní vojenskou infrastrukturu.

Podle Hinze je zřejmé, že „zbraně jsou navrhovány v Íránu, aby mohly být následně vyrobeny v Gaze s využitím tamních zdrojů a odborných znalostí“.

„Totéž pravděpodobně platí i pro bezpilotní letadla. Írán má velmi dlouhou tradici ve vývoji těchto zbraní a již pomáhal jiným milicím s jejich výrobou,“ říká Ulrike Franke, expertka na obranu z think tanku Evropská rada pro zahraniční vztahy.

Zbraně a materiál na jejich výrobu se do Gazy dostávají nesčetnými tunely, které spojují pásmo Gazy s Egyptem. Strategický význam sítě tunelů se ukázal v pátek večer: podle vlastních informací izraelské letectvo podniklo útoky na systém tunelů v Gaze s více než 160 stíhacími letouny.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]