Cena za porážku Ruska na Ukrajině je sice vysoká, ale náklady na zastavení Putina se jen zvýší, když bude jeho invaze úspěšná, píše na stránkách Atlantic Council analytik Ivan Verstjuk. Pokud se bude s pomocí Ukrajině váhat, vyjde to nakonec mnohem dráž.
V době, kdy členové amerického Kongresu pokračují v debatách o budoucí podpoře Ukrajiny ze strany své země, připomněl americký prezident Joe Biden pragmatické argumenty pro pokračování vojenské pomoci.
„Pokud od dnešních výzev odstoupíme, riziko konfliktu se může rozšířit a náklady na jejich řešení se jen zvýší,“ napsal Biden 18. listopadu v názorovém článku v deníku Washington Post.
„Ze dvou světových válek v minulém století víme, že když agrese v Evropě zůstane bez odezvy, krize nevyhasne sama. Přímo do ní vtáhne Ameriku. Proto je náš dnešní závazek vůči Ukrajině investicí do naší vlastní bezpečnosti. Zabraňuje zítřejšímu širšímu konfliktu.“
V příštím roce plánuje vedení Ukrajiny vynaložit na obranu přibližně polovinu celého státního rozpočtu. Verstjuk to porovnává s výdaji na obranu v sousedních zemích NATO, z nichž mnohé mají stále problém dosáhnout cíle dvou procent HDP. Přitom kdyby Putin uspěl a zmocnil se celé země nebo její větší části, změnilo by se globální bezpečnostní klima. Vítězná ruská vojska by postupovala přes Ukrajinu k východním hranicím NATO. S NATO zdiskreditovaným a pokořeným pádem Ukrajiny by byl Kreml v pokušení dále testovat odhodlání Aliance.
„Nelze samozřejmě vědět, jak by se Rusko zachovalo po úspěchu na Ukrajině. Kreml by se mohl rozhodnout, že si dá pauzu a přeskupí síly, než se pustí do nových invazí, a mohl by se zabývat upevňováním své moci v nově obsazených ukrajinských regionech. Nicméně zřejmé nebezpečí další ruské agrese by si vyžádalo bezprecedentní vlnu vojenských výdajů v celé Evropě, která by převýšila současné náklady na vyzbrojování Ukrajiny,“ předvídá Ivan Verstjuk.
Současná debata o pokračující vojenské podpoře Ukrajiny posiluje Putinovo přesvědčení, že Západu se do plné konfrontace s Ruskem nechce. Putin jako šéf autoritářského režimu nemá problémy s financováním válečné mašinérie. Kromě toho může vyvolat další ekonomické napětí zvýšením cen energií, jako už použilo jako zbraň zásobování potravinami, když zablokovalo ukrajinský zemědělský vývoz. Putin je plně připraven zaplatit velmi vysokou cenu za dosažení svého cíle obnovy impéria. Putin neuvažuje jako jiní světoví vůdci a je posedlý svým mesiášským posláním, konstatuje analytik.
„Rozpoutáním nejkrvavějšího konfliktu v Evropě od druhé světové války Putin spálil všechny mosty se Západem. Nyní se připravuje na dlouhou válku a spolu s Čínou, Íránem a Severní Koreou se snaží upevnit protizápadní autoritářskou osu. V této fázi je zbožným přáním věřit, že se Putin nechá koupit obětováním Ukrajiny. Naopak, jakékoliv pokusy o jeho uklidnění pouze zvýší jeho chuť k dalším agresivním činům a zároveň nafouknou cenu za porážku Ruska. Vyzbrojení Ukrajiny může být drahé, ale je to zdaleka nejlevnější způsob, jak Putina zastavit,“ uzavírá Ivan Verstjuk.