Vyznamenání chce Zeman místo 28. října předat až na Nový rok, už se prý těší

Miloš Zeman uděluje státní vyznamenání – ilustrační foto  (ČTK Roman Vondrouš)

Miloš Zeman uděluje státní vyznamenání – ilustrační foto | FOTO: ČTK Roman Vondrouš

Slavnostní ceremoniál s předáváním státních vyznamenání se na Pražském hradě tento čtvrtek konat nebude. Hrad o tom informoval v tiskové zprávě. Podle ní se vše místo 28. října uskuteční až 1. ledna 2022. Prezident Miloš Zeman se podle jeho spolupracovníků prý těší, že bude moci metály předat osobně.

„Prezident republiky Miloš Zeman se v Ústřední vojenské nemocnici ve dnech 21.–25. října 2021 opakovaně setkal se svými rodinnými příslušníky, navštívil jej prezident Václav Klaus a veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Pan prezident přijal také vedoucího KPR, ředitele Odboru protokolu KPR a ředitele Útvaru pro ochranu prezidenta České republiky Policie ČR,“ uvedl za Hrad Vít Novák z Kanceláře prezidenta republiky.

Miloš Zeman se svým poradcem Martinem Nejedlým (ČTK)

Ten zároveň oznámil, že slavnostní ceremoniál spojený s oslavou vzniku samostatného Československa 28. října, během nějž hlava státu předává a propůjčuje různá státní vyznamenání, se bude konat později. Zrušen přitom byl kvůli pandemii koronaviru už loni. „Prezident republiky dnes potvrdil, že pro ceremoniál spojený s předáním propůjčených a udělených státních vyznamenání využije řádového dne 1. ledna 2022. Těší se, že bude moci propůjčená a udělená státní vyznamenání předat osobně,“ vysvětlil Novák. Premiér Andrej Babiš (ANO) se už dříve vyjádřil, že nepovažuje za vhodné, aby vyznamenání předával někdo jiný než právě Miloš Zeman.

„Kancelář prezidenta republiky předala panu prezidentovi pozdravy od občanů, které byly zaslány na Pražský hrad. Tlumočíme upřímné poděkování pana prezidenta všem, kteří na něj myslí a přejí mu uzdravení,“ zmínil také Novák s tím, že prezidentská kancelář hlavě státu denně podává aktuální zprávy a informace o dění v Česku i zahraničí. Miloš Zeman je v nemocnici hospitalizovaný od neděle 10. října, podle názoru lékařů není vzhledem ke svému zdravotnímu stavu schopen aktuálně vykonávat žádné pracovní povinnosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]