Významný europoslanec: Oligarcha Babiš bezohledně podkopává evropské hodnoty

Philippe Lamberts (wikipedia)

Philippe Lamberts | FOTO: wikipedia

Několik mezinárodních deníků přineslo zprávy o tom, že podle právní služby Evropské komise je předseda vlády České republiky Andrej Babiš ve střetu zájmů kvůli své roli premiéra a svým podnikatelským aktivitám. Podle těchto zpráv právní služba Evropské komise zjistila, že Babišova role jako beneficienta skupiny Agrofert představuje střet zájmů s jeho rolí předsedy vlády. K tomu se ostře vyjádřili zástupci evropské frakce Zelení/FTA. Deník FORUM 24 přinesl rozhovor s Bartem Staetsem, Babiše ale kritizuje i jeho kolega Philippe Lamberts. Ten se navíc ptá: Opravdu Babišovo hnutí může v EU patřit do liberální frakce ALDE?

Obrana před Babišem (archiv)

Od chvíle, kdy na podezření o střetu zájmu českého premiéra upozornila Transparency International Česká Republika, požadovala politická skupina Zelení/EFA plné prošetření rozsahu Babišova střetu zájmu. Teď když Komise jeho střet zájmů potvrdila, Andrej Babiš musí ukončit veškeré své vazby na skupinu Agrofert. Pokud tak neučiní, musí z funkce předsedy vlády odstoupit.

Zelení řešili tuto otázku s  Evropskou komisí několikrát v rámci jednání Výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu. Komise slíbila, že se touto věcí bude zabývat, ale doposud odmítla publikovat nyní uniklé právní stanovisko.

Philippe Lamberts, předseda politické skupiny Zelení/EFA v Evropském parlamentu, k tomu říká:

„Neexistuje žádné ospravedlnění zneužívání výkonu vysoké státní funkce pro osobní zisk. Právní služba Evropské komise zcela jasně shledala, že Andrej Babiše je ve střetu zájmů, a český parlament ani Komise teď nemohou nečinně přihlížet a nechat tuto situaci dále znevažovat českou vládu a Evropskou unii,“ sdělil.

Podle Lambertse nelze dovolit, aby Babiš zůstal dál beneficientem společnosti Agrofert a zároveň hlavou české vlády. „Musí ukončit veškeré své vazby na Agrofert, ze kterých by mohl benefitovat skrze svou roli předsedy vlády. Všechny fondy EU jdoucí skupině Agrofert musí být ihned zastaveny, dokud se věc plně neprošetří. Evropská komise by teď měla zveřejnit všechny dokumenty spojené s Babišovým případem a vysvětlit, jaké konkrétní kroky hodlá učinit k nápravě této pobuřující situace,“ uvedl předseda frakce.

„Komise tvrdí, že je na vnitrostátních orgánech, aby takový střet zájmů řešily, jak moc je ale realistické, že by čeští státní úředníci byli schopni rozhodnout proti svému vlastnímu premiérovi?“ ptá se Lamberts. „Jedná se o peníze Evropské unie rozdělované podle pravidel Evropské unie a je na Evropské komisi, aby převzala odpovědnost. Skupina Zelení/EFA požádala o záření debaty k této věci na jednání Evropském parlamentu a zajistí, aby Komise plnila své povinnosti jako strážkyně smluv a předcházela takovému šokujícímu zneužívání moci,“ dodal.

Předseda frakce Zelení/FTA se také obrací na sého kolegu z EP, šéfa liberální frakce ALDE, do které patří hnutí ANO. „Konečně, Guy Verhofstadt a skupina ALDE by se měli opravdu vážně a dlouze zahledět do zrcadla a položit si otázku, zda chtějí dále podporovat svého vlastního českého oligarchu, který tak bezohledně podkopává evropské hodnoty.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]