Výzva Jiřiny Šiklové padla na úrodnou půdu. Žižkovská „Klinika“ inspirovala recesisty

Socioložka Jiřina Šiklová, členka správních rad několika nadací a inspirátorka anarchistických projektů všeho druhu. (youtube.com)

Socioložka Jiřina Šiklová, členka správních rad několika nadací a inspirátorka anarchistických projektů všeho druhu. | FOTO: youtube.com

Recesisté z pražského uměleckého sdružení „Galerie V hajzlu“ se inspirovali nepochybným úspěchem anarchistů z Autonomního sociálního centra Klinika. Ti nejenže už čtvrt roku protiprávně okupují budovu bývalé plicní kliniky na pražském Žižkově, aniž by se komukoliv dařilo je odtamtud vystrnadit, ale minulý týden byli za svoje nekompromisní postoje k veřejnému majetku dokonce vyznamenáni Cenou Františka Kriegla za občanskou statečnost pro rok 2016.

Cenu „Klinice“ udělila Nadace Charty 77. Praha totiž podle poroty „potřebuje místo, kde se lidé všech osudů i názorů mohou setkat jako občané, a ne jako spotřebitelé“. Členka poroty, socioložka Jiřina Šiklová je toho názoru, že se má občas protestovat i v demokratickém systému. „Když budou všichni lidi mlčet, tak buď je to v nebi, nebo je to totalitní systém,“ prohlásila Šiklová a doporučila nejen Pražanům, aby šli odhodlaně a neohroženě ve šlépějích squatterů z „Kliniky“.

Autonomní centrum Klinika na Žižkově (ČTK)

Sdružení „Galerie V hajzlu“ vzalo moudrou radu paní Šiklové doslova a vyzvalo dopisem Radu hlavního města Prahy, aby pro potřeby Autonomního recesistického centra ZABABA odkoupila čtyři oblouky pod Železničním mostem na pražské Výtoni (dříve Podskalí).

Recesisté přitom pamatují i na nezbytný kolorit anonymně nahlášené bomby na inkriminovaném místě, který je v případě žižkovské „Kliniky“ v posledních týdnech skoro na denním pořádku. Dobře totiž vědí, že to zvyšuje mediální atraktivitu každého podobného projektu. Pro ten už ostatně vymysleli i vtipné logo, v čemž mají před squattery z „Kliniky“ náskok.

Výzvu zveřejňujeme v plném autentickém znění bez jakýchkoli redakčních úprav. Otázkou zůstává, zda si za ni autoři vyslouží též nějakou cenu, nebo třeba něco jiného.

VĚC: Výzva Radě hlavního města Prahy

Železniční most

Vážení radní,

my, Podskaláci, ve věci Autonomního recesistického centra ZABABA, Vás tímto vyzýváme k bezprostřední akvizici takových těch čtyř (4) voblouků pod Železničním mostem, které patří Správě železniční dopravní cesty (dále ŠŽDC). Hlášení: Toto není recese, opakuji, toto není recese (sic!).

Autonomní recesistické centrum ZABABA si klade za cíl:

  • provozovat exkluzivní inkluzi Podskaláků a Nadskaláků
  • vzdělávat Nadskaláky i Podskaláky v oblasti kinematografického železničářství
  • propagovat archeologické zahrádkářství zaměřené na dobu železničářskou a dřevopražskou

Centrum ZABABA bude zcela soběstačné. Nechceme čerpat žádné veřejné prostředky (kromě evropských dotací a dalších, jejichž seznam bude uveden v budoucí příloze). Žádáme ale po vzoru sesterské KLINIKY (Autonomní sociální centrum KLINIKA), kterou tímto zdravíme, aby Rada neprodleně zahájila jednání se SŽDC o odkoupení zmiňovaných čtyřech voblouků pod Železničním mostem a jejich předání do rukou předsedy a pokladníka Autonomního recesistického centra ZABABA (dále ARCZ). Hů, hůůů.

Časový harmonogram bezproblémového převzetí Čtyř voblouků:

  1. do konce srpna 2016 zajistit převod vlastnictví Čtyř voblouků do rukou Hlavního města Prahy;
  2. září 2016 předat klíče od visacích zámků (ve dvou kopiích) od Oblouků do rukou Pokladníka ARCZ;
  3. září 2016 by měla Rada anonymně (!) zajistit nahlášení trhaviny v jednom (nespecifikovaném) Voblouku. Na místo se dostavivší orgány státu, poté, co naznají, že jde o Semtex toliko tekutý, plechovkový, jsou srdečně zvány na projekci Frigo pod vobloukem. Bonusem večera a celého zásahu bude promítání záznamu 16 mm grotesky bratří Marxů z jejich návštěvy filmového historika Myrtila Frídy v Trojické ulici.
  4. Viz bod 3.
  5. Viz bod 4. atd.

Jsme si jisti, že Rada hl.m. Prahy zavnímala naše hlášení a akvizici Čtyř voblouků s nejvyšším nasazením (nehledě na rozpad, přepad nebo odpad Koalice) realizuje. Pakliže by se věc proměnila v zapomenutý konvolut, jsme nuceni upozornit, že hordy zdivočelých Podskaláků již nadále nebudou pod naší kontrolou neb nejspíše budou pod parou.

S pozdravem, výhybce zdar!

Mgr. Jiří Š. Cieslar, politolog, bývalý majitel mašinek TT a předseda ARCZ
Ing. Jan Bartošek, enolog, výpravčí a pokladní ARCZ
Ing. arch. Josef Smutný, milovník železničních oblouků, architekt ARCZ

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]