Výzva k akci: Postavte Daniela Landu před soud. Tak zní přiměřená odpověď na jeho výzvu k šikaně

Zpěvák Daniel Landa  (ČTK)

Zpěvák Daniel Landa | FOTO: ČTK

Česká společnost bojuje již s pátou vlnou epidemie coronaviru a náš zdravotnický systém se opět propadá do těžkých problémů. Znovu umírají lidé a znovu máme velké množství kritických případů, třebaže jich je díky očkování mnohem méně než před rokem, a to i přesto, že nové mutace viru jsou nakažlivější a nebezpečnější. V této kritické situaci vyrazí do veřejného prostoru Daniel Landa. Tento patetický vůdce žene jako „jezdec s mečem v ruce“ své příznivce proti hygienickým stanicím, aby jim zkomplikovali činnost. Činí to na základě jeho článku na internetu „Výzva k akci: zahlťme neprodleně hygieny aneb šikanou proti šikaně!“ Výzva obsahuje návod, jak šikanovat hygienické stanice s využitím zákona 106 o právu občanů na informace.

Výzvu svého duchovního náčelníka uposlechly minimálně stovky sympatizantů z řad odpůrců očkování a anticovidových opatření. Hygienické stanice zahltilo nejméně 10 tisíc žádostí o informace. Landovi příznivci posílají na hygienické stanice například dotazy, kolik kde proběhlo kontrol, kolik bylo nařízeno karantén či kolik bylo do karantény posláno žáků. Odpověď požadují zaslat písemně poštou, protože státní úřad je ze zákona povinen na každý dotaz odpovědět. Kromě toho ale Landa dosáhl i toho, že zdravotníci přímo při očkování čelí aktivistům a poblázněným lidem, kteří jim spílají, uráží je a obviňují je, že implantují lidem čipy. O takových jevech informovala ČT24 v úterý 16. 11.

Daniela Landu jistě skoro každý zná. Pamatujeme si jeho skinheadský song s rasistickým podtextem:

„Bílej jezdec jede tmou / Bílej meč má nad hlavou / Prachem cest je pokrytej / Nese svoje poselství / Pohled krví podlitej / Jede sám, to každej ví.“  

Týdeník FORUM (TF)

Landa se opakovaně choval jako exemplární fašista. Jeho „řád“ Ordo Lumen Templi byl inspirován formacemi, jež historicky stály u zrodu nacismu. (Dobře to popsal Jiří X. Doležal v Týdeníku FORUM č. 12.) Na jeho vypjatou nacionalistickou rétoriku plnou absurdního a infantilního patosu řada lidí reaguje konstatováním, že „Landa je prostě magor“. Jenže to není ani omluva, ani vyčerpávající vysvětlení jeho chování. Daniel Landa je nepochybně zcela zodpovědný za své činy. Vydání výzvy k šikanování hygienických stanic má při jeho komunikační síle charakter ostrého útoku na státní instituce a je jedině logické, že na jeho iniciativu Zlatý špendlík podalo ministerstvo zdravotnictví trestní oznámení pro sabotáž.

Na tomto alarmujícím případu je vidět, jakou sílu má dezinformační scéna a jak je antivakcinační tmářství propojené s tou nejděsivější a zrůdnou propagandou pseudovlastenectví a s latentním fašismem. Dotazy na hygienické stanice jsou nelegitimní už tím, že dotyčným spoluobčanům nejde o to, aby se něco konkrétního dozvěděli, ale sledují svými dotazy jiný cíl: znemožnění práce státní instituce. Důkazem je samotný nadpis výzvy: šikanováním proti šikaně.

Daniel Landa (ČTK)

Zcela výmluvným důkazem o Landově vědomém útoku na hygienické stanice je rozhovor, který s ním pořídil reportér redakce serveru iRozhlas. Landa se zde snaží zakrýt, že je autorem výzvy, a tvrdí, že vzešla „z širšího okruhu právně erudovaných lidí“. Když ho reportér upozorní, že je článek podepsaný „Dan“, tak to odmítne. Reportér mu tedy říká: „Teď se na to znovu koukám. Autorem té výzvy na webu je opravdu Dan.“ Landa na to odpovídá: „Je to možné. Spoustu věcí neřeším osobně, nevím, co tam je za podpis. Jestli tam je Dan, tak tam je Dan.“

Jinými slovy, Landa je natolik „právně erudovaný“, že dobře ví, že se nesmí kvůli trestnímu stíhání přiznat k autorství výzvy. Následně svoji roli vysvětluje tím, že on je jenom „zesilovačem“ postojů těch, kteří odmítají „státní šikanu“ a „zdravotnickou diktaturu“. Jako by třeba Adolf Hitler tvrdil, že on byl jenom zesilovačem lidového volání po likvidaci Židů.

Aby bylo jasno, nejde o to, aby byla někomu zacpána ústa. Zběsilé zavírání celé společnosti, všech živností a škol, a to včetně protiústavního zákazu vycestovat, jež provozovala na jaře 2020 Babišova vláda namísto inteligentních postupů, jakým je masové testování a trasování, otevřelo zcela legitimní debatu o tom, zda nám nehrozí autoritářský režim pod záminkou ochrany zdraví. Něco jiného je ale veřejná debata a možnost svobodné kritiky vlády a něco zcela jiného je šikanózní akce proti lidem ve veřejné instituci, jejichž úkolem je chránit veřejnost.

To, že Landa nerozlišuje prostředky legitimní kritiky a svobodné veřejné debaty od fanatických útoků a destrukčního chování, je právě důvodem, proč by se jeho chováním měl zabývat soud. Neříkáme: Zavřete Landu. Říkáme: Postavte Landu před soud. Jedině soud má říci, zda patří Landa do vězení. Ale ta otázka je po jeho akci s šikanováním hygienických stanic zcela na místě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]