Výzva KOD: Neprošustrujme šanci, danou volbami!

Politolog Bohumil Doležal (Profimedia)

Politolog Bohumil Doležal | FOTO: Profimedia

Výzva Klubu na obranu demokracie senátu a demokratickým stranám, které zasednou v nově zvolené Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

Výsledek voleb do Poslanecké sněmovny PČR otvírá cestu k výrazné politické změně. Po dlouhých osmi letech je tu naděje, že vláda přejde do rukou demokratické opozice.

V následujících dnech a týdnech má na základě ústavy významnou úlohu prezident republiky. Nejde teď o to, že byl významným představitelem toho, co tu vládlo v letech 2013–2021, své kompetence nabyl demokratickou cestou. A nejde o jeho chorobopis, to je jeho soukromá záležitost.

Jde jen o jednu jedinou základní věc: zda teď může, či nemůže, řečeno slovy článku 66 Ústavy ČR, „svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat“. Na základě událostí posledních měsíců, týdnů a dnů o tom máme vážné pochybnosti. Kompetentní rozhodnout je ovšem Poslanecká sněmovna a Senát PČR.

Žádáme proto senát a demokratické strany, které zasednou v nově zvolené poslanecké sněmovně, aby v této věci neprodleně jednaly. A prosíme naše spoluobčany a nezávislé iniciativy, aby nás v naší výzvě podpořili.

Otázka zní: podaří se uskutečnit a využít to, co přinesly říjnové volby? Nebo to prošustrujeme?

Prosíme ty, co s námi souhlasí, aby připojili svůj podpis zde.

V Praze, 15. října 2021

Výbor Klubu na obranu demokracie:
Bohumil Doležal, Vojtěch Kučera, Miroslav Fleischman, Jan Scheinost

Členové KOD a bývalí účastníci Demokratické iniciativy:
Jan Bouchal, Petr Dušejovský, Martin Erben, František Hodík, Petr Chowaniec, Vladislav Kahle, Petr Kreuz, Jaroslav Lenert, Martin Litomiský, František Lízal, Hana Mahlerová, Herbert Pařízek, Jan Pavlík, Ondřej Pěč, Vladimír Peřina, Hana Petrásková, Jiří Plieštik, Vojtěch Průša, Ivan Rigel, Tamara Riglová, Václav Řeřábek, Lenka Smětáková, Gabriela Sodomková, David Svoboda, Milan Sýkora, Pavla Sýkorová, Miroslava Šefčíková, Jiří Šimeček, Miroslav Štengl, Jan Tichý, Stanislav Toula, Vladislav Vaňák, Jiří Vaněk, Milan Zapletal, Jan Zima

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články