Výzva: Panu Jaromíru Nohavicovi do vlastních rukou

Český zpěvák Jaromír Nohavica v Moskvě u ruského autokrata V. V. Putina (4. 11. 2018) (ČTK/ITAR-TASS/Mikhail Metzel)

Český zpěvák Jaromír Nohavica v Moskvě u ruského autokrata V. V. Putina (4. 11. 2018) | FOTO: ČTK/ITAR-TASS/Mikhail Metzel

Prozaik, esejista, výtvarník a evangelický kazatel Petr Pazdera Payne, někdejší spoluzakladatel Společnosti za veselejší současnost a signatář Charty 77, píše písničkáři Jaromíru Nohavicovi, který roku 2018 obdržel osobně od ruského diktátora V. V. Putina tzv. Puškinovu medaili.

Vážený pane Nohavico!

Medaili od Putina jste dostal, jak se lze dočíst, za „zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy a sbližování a vzájemné obohacování národních kultur“; dost pochybuji, že by přitom Putin říkal něco o Vysockém a Okudžavovi. Dělalo vám dobře být vyznamenán diktátorem a jako byste netušil, že sbližování kultur a s ním i případné zadostiučinění musí probíhat zezdola, že ke skutečnému sblížení s ruskou kulturou pod Putinem, který nechává zavírat a jinak likviduje umělce, novináře a jakékoliv své kritiky, který systematicky nedovoluje vyslovovat pravdu, docházet nemůže. Mohl jste mu to při přebírání toho zhůvěřilého ocenění povědět, ale nic takového vás asi ani nenapadlo.

Premiér Petr Fiala (ODS) (ČTK/Deml Ondřej)

Ještě je tu jedna možnost, jak byste se do velké míry mohl zbavit hanby, kterou jste na sebe uvedl přijetím té medaile. Rozhodl jste se ji nevrátit a pochopitelně, bylo by trapné teď najednou, po vlně negativních reakcí, jež se snesly na Vaši hlavu, otočit. Dobrá, nevracejte ji. Vezměte si příklad ze sportovce, který získal olympijskou medaili, ale rozhodl se ji vydražit ve prospěch obětí války na Ukrajině. Jak se lze dočíst ve zprávách, Tony Martin za časovkářské stříbro z her v Londýně v roce 2012 chce získat 20 000 eur: „Když budu jednou moct vnoučatům vyprávět, že ta medaile takhle pomohla, bude to pro mě cennější, než kdybych jim ukazoval originál,“ řekl Martin. A považte, poctivě vybojovanou medaili nelze srovnávat s medailí, jejíž udělení nelze vydělit z kontextu imperiální politiky putinovského Ruska.

Ruský prezident Vladimir Putin (ČTK/ABACA/Jacovides Dominique/Pool/ABACA)

Nevíme, z jakého materiálu je odlita Vaše medaile, ale je velmi pravděpodobné, že by se dala dobře vydražit, a to nejen kvůli své materiální a pro někoho možná i estetické hodnotě, ale taky jako rarita, která má pro určitý typ sběratelů cenu právě proto, že je od Putina! Nicméně tou hlavní motivací dražitelů bude dozajista to, že výtěžek dražby pošlete na podporu a obranu Ruskem decimované Ukrajiny. Bude to reálná pomoc a zároveň výmluvné gesto, srozumitelné snad i Vašim fanouškům. A Vysockij i Okudžava, kdyby žili, jistě by tento Váš krok ocenili. Stačí tedy jen stanovit vyvolávací cenu té Vaší vzácnosti, kterou stejně na krku nenosíte a kdesi u Vás doma se coby neužitečná tretka válí v nějakém šuplíku.

Petr Pazdera Payne

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články