Výzva TOP 09: Odložte EET, jinak vznikne chaos

Miroslav Kalousek na tiskové konferenci TOP 09 (TOP 09)

Miroslav Kalousek na tiskové konferenci TOP 09 | FOTO: TOP 09

Opoziční TOP 09 přichází s výzvou ostatním stranám, aby odložily spuštění elektronické evidence tržeb. Přečtěte si prohlášení, které zdůrazňuje rizika vzhledem k zmatkům, které kolem zákona existují.

Elektronická evidence tržeb nepřinese do státního rozpočtu ani korunu navíc. Nadto hrozí, že pouhých 70 dní před jejím spuštěním tisíce živnostníků pozastaví svou činnost kvůli stálým zmatkům ministerstva financí. Státní rozpočet tak přijde o další peníze, které by jinak podnikatelé odvedli na daních. TOP 09 proto přichází s návrhem zákona na odložení účinnosti elektronické evidence tržeb a nabízí vládním stranám férové řešení.

V politickém zápase o elektronickou evidenci tržeb jsme byli v Poslanecké sněmovně poraženi. Výsledek hlasování respektujeme. Děsí nás však, že od okamžiku, kdy zákon začal platit, je každým dnem zřejmé, že sám jeho předkladatel v něm stále nemá jasno. Neustále mění výklad i podmínky (spropitné, stánky s občerstvením, jídla přes ulici atd.), čímž vytváří mimořádnou právní nejistotu. To vše pouhých 70 dní před účinností tohoto zákona.

Jsme přesvědčeni, že EET nepřinese státnímu rozpočtu nic. Jediný argument, který stál za diskusi, byl argument narovnání podnikatelského prostředí. Z něj se ale dnes stala karikatura. Množstvím výjimek a nerovností před zákonem se podnikatelské prostředí nenarovná, ale ještě víc pokřiví. Dnes navíc hrozí, že tisíce podnikatelů v nejistém prostředí pozastaví živnost, aby se vyhnuli vysokým nákladům a sankcím. Tratit na tom budeme všichni, protože se omezí nabídka drobných služeb a do státního rozpočtu se vybere méně peněz.

Za této situace TOP 09 předkládá návrh zákona, který oddaluje účinnost EET o 2 roky.

Pokládáme to za férové a konstruktivní řešení. Zvítězí-li v parlamentních volbách síly, které EET prosazují, zákon nabyde účinnosti a bude platit pro všechny stejně. Pokud zvítězíme my, zákon zrušíme a podmínky budou také pro všechny stejné. Ani v jednom případě se nestane, že represivní nástroj na někoho uvalen bude a na někoho ne.

Česká republika se nesmí stát vývojovou laboratoří nepřipraveného systému a čeští podnikatelé si nezaslouží být pokusnými králíky tohoto experimentu. Pevně věříme, že náš návrh Poslanecká sněmovna na své nejbližší schůzi přijme. Obracíme se na obě vládní demokratické strany – ČSSD a KDU – ČSL, aby zvážily míru své odpovědnosti, která je stejná jako v případě hnutí ANO.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com