Výzva vládě České republiky: Chraňte naše seniory a zaveďte plošné testování

Bez tlaku médií by se zřejmě v případu ohrožených seniorů a pracovníků nestalo nic. (repro ČT)

Bez tlaku médií by se zřejmě v případu ohrožených seniorů a pracovníků nestalo nic. | FOTO: repro ČT

Případ dvou úmrtí v domově důchodců v Praze-Michli má podle zjištění deníku FORUM 24 podivné okolnosti. Přestože hygienici věděli o tom, že do tohoto zařízení pronikla nákaza koronavirem, nepodnikli včasná dostatečná opatření k ochraně zdejších klientů. Místo toho argumentují vysokým věkem obou žen, které ve čtvrtek krátce po sobě zemřely. Případ ukazuje na systémovou chybu a zarážející absenci lidskosti, s níž mnohé zodpovědné osoby přistupují k zařízením se seniory.

Proto skupina publicistů a novinářů zveřejňuje a šíří tuto výzvu vládě České republiky:

Vyzýváme tímto vládu České republiky, aby přistoupila k okamžitému plošnému laboratornímu testování na COVID-19 u klientů a personálu všech pobytových zařízení pro seniory a všech uzavřených geriatrických oddělení nemocnic. Klienty a pacienty s pozitivním nálezem je třeba přemístit na uzavřená infekční oddělení zdravotnických zařízení. U personálu, který přicházel do styku s pozitivně identifikovanými klienty a pacienty, je nutné nařídit okamžitou karanténu a poté provést druhý kontrolní odběr.

Dům seniorů v Michli (dumseniorumichle.cz)

Jedině tak můžeme čelit pandemickému šíření nákazy v nejohroženější části populace. Tato pobytová zařízení se ještě stále potýkají s chronickým nedostatkem ochranných pomůcek, nedostatkem kvalifikovaného personálu a účinnou podporou kompetentních institucí státu. Chraňme životy těch, kteří jsou na naší pomoci závislí a nemohou se bránit. Jde o životy našich spoluobčanů. Ptejme se vlády na to, jaký je skutečný stav počtu ochranných pomůcek a testovacích setů. Je nadále nepřijatelné, aby tato závažná témata byla předmětem marketingových her a manipulací. V Jižní Koreji a na Tchaj-wanu zvládli riziko epidemie jen díky včasnému plošnému testování ohrožených skupin obyvatelstva, cílené karanténě a následné důkladné péči. K masívním opatřením v diagnostice viru přistupuje sousední Německo. Proč to tedy nejde u nás? Poslední případy některých domovů pro seniory s oběťmi na životech musí být posledním mementem!

Vláda musí sloužit zájmům svých občanů a dbát na respektování společných priorit. Tou první z nich je záchrana lidských životů. Je třeba upozornit, že zanedbávání ochrany veřejného zdraví, na jaké narážíme jako novináři v souvislosti s šířením nákazy, má nejen rozměr etický, nýbrž může mít i závažné právní důsledky.

Vyzýváme vládu, aby udělala maximum pro plošné testování v prostředí, kde žijí ohrožené skupiny obyvatelstva. 

Podepsáni:

Johana Hovorková, Jan Jandourek, Jana Moravcová, Jiří Pondělíček, Pavel Šafr, Michal Závada, Petr Havlík

27. 3. 2020

K výzvě se můžete připojit ZDE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]