Výzva vládě: Jednejte se zástupci menších prodejen. Pro venkov jsou klíčové

Eric Drooker

Prosíme vládu, aby už s námi konečně začala jednat. Již dlouhou dobu a v posledních 14 dnech intenzivně upozorňujeme na nutnost podpory českých prodejen na vesnicích. V Olomouckém kraji je již uzavřeno několik desítek obcí. Lidé z nich nesmí vyjíždět, zároveň ale musí mít možnost obstarat si základní potřeby přímo ve své obci.

Právě k tomu by měly sloužit menší lokální prodejny, protože zahraniční řetězce nikdy nebudou schopny distribuovat zboží do malých obcí. Pokud se uzavřou hranice kompletně, tak hrozí, že zahraniční řetězce nebudou mít přísun zboží k prodeji.

V následujících dnech kvůli prevenci očekáváme uzavření hypermarketů či výrazné omezení jejich provozu. V současné chvíli totiž z hlediska možné nákazy novým koronavirem fungují jako časovaná bomba. Za takové situace hlavní úlohu z hlediska potravinové obslužnosti převezmou menší prodejny. Budou však potřebovat výraznou pomoc od státu a jeho složek. Ať už jde o distribuci, logistiku či samotné obsloužení zákazníků.

V tuto chvíli je z našeho pohledu nejvyšší čas začít tento problém řešit. Nejlépe je to vidět v Olomouckém kraji, kde se uzavření více než dvou desítek obcí týká i našich prodejen. Zástupci státu musí pochopit, že obchod není až druhotná věc. Náš velkoobchod CBA Nuget zásobuje nejen prodejny, ale i vývařovny v nemocnicích, psychiatrických léčebnách, ve věznicích nebo část armády. Pokud nebudeme schopni dodat zboží kvůli úplné absenci pomoci státu například do nemocnice, co se stane? Nemocnice bez stravy pro pacienty nebude schopná provozu. Pokud nebudeme schopni zásobovat vesnické prodejny, co se stane v případě jejich uzavření, jak se to stalo nyní v Olomouckém kraji? Lidé budou stále nuceni vyjíždět do měst.

Vyzýváme proto tímto vládu, aby s námi začala o tomto problému jednat. Objemy nákupů jsou již nyní enormní, po uzavření hypermarketů či výrazném omezení jejich provozu tento tlak dolehne i na menší prodejny. Ty však potřebují s orgány státu koordinovat krizová řešení.

Autor je předsedou Družstva CBA CZ

Družstvo CBA CZ je sdružení velkoobchodů a maloobchodních jednotek, které aktuálně čítá přes 1000 prodejen a produkuje obrat více než 4 miliardy Kč.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]