Jednání Hany Lipovské jako členky Rady České televize znepokojuje všechny, kteří mají obavy o nezávislost veřejnoprávní televize. Vznikl proto dopis pro Jana Graubnera, předsedu České biskupské konference. Právě tato církevní instituce totiž Lipovskou do Rady ČT nominovala. V dokumentu je arcibiskup upozorněn na útočné chování radní vůči televizi i její snahy o odvolání generálního ředitele. V reakci Graubner překvapivě s kritikou nominantky ČBK souhlasí a hodlá konat.
V dopise je mimo jiné popsáno, jak konkrétně Lipovská vystupuje proti České televizi. Kromě její snahy o odvolání Dozorčí komise Rady ČT, které zřejmě neproběhlo v souladu se zákonem, je zmíněno i obvinění Petra Dvořáka, ředitele ČT, z nezákonného jednání. Tyto i další kroky Hany Lipovské vedou podle autorů dopisu k otázce, zda se jedná o její soukromou aktivitu, nebo zda je ČBK do celé věci nějak zainteresovaná.
„Chápeme, že ČBK má mnoho naléhavějších úkolů, než se vyjadřovat k jednání konkrétních osob, jak to vyjadřuje i loňské stanovisko ČBK právě k výrokům Hany Lipovské. V současné informační válce, která bohužel zasahuje i naši zemi, jsou však média veřejné služby – a Česká televize především – důležitými majáky informační spolehlivosti a jejich destabilizace je naprosto nežádoucí,“ stojí v dokumentu.
„Spojení Hany Lipovské s katolickou církví je veřejně známé, včetně podpory, které se jí od některých biskupů dostalo. Proto vytváří mlčení biskupského sboru k tomu, jak dnes vystupuje, dojem souhlasu s jejím konáním. V posledku to ohrožuje důvěryhodnost biskupů u řady věřících i u mnoha nevěřících,“ píše se také v dopise.
Reakce Jana Graubnera přišla za několik dní a její znění možná mnohé překvapilo. Předseda České biskupské konference totiž Lipovskou nebrání. „Aktivity a chování paní Ing. Hany Lipovské mě po jejím zvolení do Rady ČT překvapily. Mrzí mě, že členka Rady, kterou nominovala Česká biskupská konference, vyvolává dojem, že hájí zájmy některých konkrétních skupin a osob,“ píše arcibiskup. „V tomto ohledu chápu a sdílím obavy veřejnosti. Protože Rada je nezávislý orgán, nemám možnost postoje žádného člena ovlivňovat. Jediné, co mohu udělat, je paní Lipovskou vyzvat, aby zvážila své setrvání v Radě ČT a abdikovala. To jsem však už udělal,“ dodává s tím, že Lipovská byla ze strany ČBK do Rady ČT navržena pro svou odbornost ekonomky, neboť panovalo přesvědčení, že právě tato její profese by mohla být České televizi ku prospěchu.
Celý text dopisu Janu Graubnerovi:
Vážený otče arcibiskupe, předsedo ČBK,
obracíme se na Vás vedeni starostí o důvěryhodnost naší církve a biskupského sboru zvlášť. Příčinou je veřejné působení nominantky ČBK Hany Lipovské v roli členky Rady České televize. Z vývoje posledních měsíců je zřejmé, že svoji úlohu při kontrole České televize pochopila jako konfrontační, přičemž míra její útočnosti se stupňuje:
Nejprve byla hlavní aktérkou nesmyslného zabránění ČT při odkupu pozemku pod ostravským studiem – což za týden musela sama Rada ČT revidovat.
Vzápětí iniciovala odvolání Dozorčí komise Rady ČT, což se stane předmětem soudního jednání, neboť s vysokou pravděpodobností bylo provedeno nezákonně.
Aktuálně obvinila ředitele ČT z porušování zákona, přičemž krátce na to nově zvolená (i s podporou HL) Dozorčí komise Rady ČT musela toto obvinění označit za neopodstatněné. (A to ještě před jeho vznesením se Hana Lipovská dostavila do budovy ČT v doprovodu policie – údajně z obavy před napadením ze strany generálního ředitele ČT.)
Toto i další problémy související s působením Hany Lipovské jsou podrobně popsány v níže uvedených odkazech.
Kontrolní úloha Rady ČT samozřejmě nevylučuje kritiku, někdy i důraznou. Ale konfrontační styl Hany Lipovské a v poslední době přímé útoky na generálního ředitele Petra Dvořáka nemohou vést k ničemu jinému, než k zablokování veškeré komunikace mezi ním a Radou ČT, nebo k jeho odvolání. To by ale nyní vedlo k destabilizaci celé České televize, neboť v současné době není vůbec zřejmý jeho možný nástupce. Tuto situaci ČT zažila už v roce 2001 a deset let se z toho vzpamatovávala.
Chápeme, že ČBK má mnoho naléhavějších úkolů, než se vyjadřovat k jednání konkrétních osob, jak to vyjadřuje i loňské stanovisko ČBK právě k výrokům Hany Lipovské. V politicky příznivější situaci, než je ta současná, stejně jako při jiném složení Rady ČT by možná stačily reakce některých biskupů, kteří se k dění ve společnosti vyjadřují častěji a kteří už na jednání Hany Lipovské reagovali (Tomáš Holub, Václav Malý).
V současné informační válce, která bohužel zasahuje i naši zemi, jsou však média veřejné služby – a Česká televize především – důležitými majáky informační spolehlivosti a jejich destabilizace je naprosto nežádoucí.
Spojení Hany Lipovské s katolickou církví je veřejně známé, včetně podpory, které se jí od některých biskupů dostalo. Proto vytváří mlčení biskupského sboru k tomu, jak dnes vystupuje, dojem souhlasu s jejím konáním. V posledku to ohrožuje důvěryhodnost biskupů u řady věřících i u mnoha nevěřících.
Nechcete-li veřejně reagovat přímo na aktivity paní Lipovské jménem ČBK, prosím požádejte Mediální radu ČBK, aby se k těmto otázkám pravidelně a profesionálně vyjadřovala. Snad by též bylo možné, abyste vstoupil do osobního dialogu s paní Lipovskou. V každém případě se domníváme, že nelze mlčet. Nemůžeme se vyvléci z naší společné odpovědnosti. Jsme připraveni spolupracovat s Mediální radou ČBK či přímo s ČBK na adekvátní reakci. Vždyť za spolupráce všech členů může církev snadněji uskutečnit své poslání pro život světa (LG 37).
Celá reakce Jana Graubnera:
Stanovisko k současnému působení Hany Lipovské v pozici radní České televize
Aktivity a chování paní Ing. Hany Lipovské mě po jejím zvolení do Rady ČT překvapily. Mrzí mě, že členka Rady, kterou nominovala Česká biskupská konference, vyvolává dojem, že hájí zájmy některých konkrétních skupin a osob. V tomto ohledu chápu a sdílím obavy veřejnosti. Protože Rada je nezávislý orgán, nemám možnost postoje žádného člena ovlivňovat. Jediné, co mohu udělat, je paní Lipovskou vyzvat, aby zvážila své setrvání v Radě ČT a abdikovala. To jsem však už udělal.
Paní Lipovská byla ze strany ČBK do Rady ČT navržena pro svou odbornost ekonomky, neboť panovalo přesvědčení, že právě tato její profese by mohla být České televizi ku prospěchu.
Pro ČBK, které jsem nyní předsedou, je to citelné ponaučení.
Jan Graubner
předseda ČBK