Výzvu Skoncujme s babišovskými „Novými pořádky“! podepsalo již 2016 občanů

Pražský hrad (pixabay.com)

Pražský hrad | FOTO: pixabay.com

Výzvu »Skoncujme s babišovskými „Novými pořádky“!« podepsalo za týden od jejího zveřejnění v deníku FORUM 24 již 2016 občanů, mezi nimi řada známých osobností. Klub na obranu demokracie se s ní obrací na parlamentní demokratickou opozici, na Piráty, na několik důvěryhodných představitelů ČSSD a na Stranu zelených. Demokratické strany by se měly podle KOD shodnout na tom, že v ČR obnoví polistopadovou demokracii. Klub navrhuje některé konkrétní kroky, které je třeba udělat ještě před volbami. Za nejdůležitější z nich považuje vyvolat ve sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše. V současné situaci, kdy je patrná snaha odvádět pozornost veřejnosti k jiným, náhradním tématům, je to velmi aktuální. Podpisová akce proto pokračuje. Připojit se můžete ZDE.

Mezi signatáři výzvy »Skoncujme s babišovskými „Novými pořádky“!« jsou mj. senátorka Miroslava Němcová, psychiatr a publicista Radkin Honzák, herečka Barbora Hrzánová, předseda Spolku Šalamoun na podporu nezávislé justice v ČR John Bok, režisérka a filmová dokumentaristka Olga Sommerová, sochař a výtvarník František Skála, violová virtuoska Jitka Hosprová, básník a spisovatel Petr Hruška, herečka Barbora Munzarová, šéfredaktoři Pavel Šafr (deník FORUM 24), Terezie Pokorná (Revolver Revue), David Bartoň (revue Přítomnost), výtvarnice a ilustrátorka Markéta Kolíbalová, psycholog a publicista Jeroným Klimeš, spisovatelka Jana Červenková, básník a výtvarník Michal Matzenauer, písničkář Jaroslav „Samson“ Lenk, herečka Hana Krobotová, novinář a dokumentarista Adam Drda, ředitelka Nadace Adalberta Stiftera Zuzana Jürgens, jazzový kytarista, skladatel a producent Konstantin Ruchadze, scénografka Marta Roszkopfová, ředitel Nizozemsko-české obchodní komory (NCCC) Bastiaan Brouns, výtvarník Viktor Karlík, rockový hudebník Michal Ambrož, výtvarnice a ilustrátorka Jiřina Kröhnová, vysokoškolští učitelé prof. PhDr. Jan Čermák, CSc., prof. Ing. Josef Elster, CSc., prof. Pavel Hošek, Th.D., Ph.D., prof. MUDr. Ladislav Machala, Ph.D., prof. MgA. Petr Planý, prof. Ing. Štěpán Podzimek, CSc., prof. PhDr. Martin Procházka, CSc., prof. akad. soch. Tomáš Ruller, prof. Ing. arch. Petr Urlich, CSc., prof. PhDr. Pavel Zatloukal. Seznam všech signatářů bude zveřejněn v nejbližších dnech.

Text výzvy zní:

Skoncujme s babišovskými „Novými pořádky“!

Naši zemi dnes trápí dva velké problémy: Za prvé pandemie, která teď, jak se zdá, ustupuje. A za druhé soustavné úsilí Ruské federace obnovit svůj mocenský vliv na územích, která kdysi ovládal SSSR.

S obojím si dokážeme poradit jen tenkrát, když se vypořádáme se současným rozvratem české politiky.

V posledních několika letech potkala naši demokracii nehoda: do čela tažení za obrodu mravnosti v české politice se protlačil polistopadový zbohatlík. Jeho programem bylo falešné spasitelství: dosud nám prý vládli politici, co nemakali a kradli, teď přicházíme my obyčejní lidé, abychom udělali pořádek. Na základě toho získal významné mocenské pozice ve státě. Ještě předtím byl prezidentem demokraticky zvolen člověk, který ve své funkci zjevně nemá co dělat.

Během času vzniklo neformální uskupení, které má dnes v rukou vládu a ovládá i Poslaneckou sněmovnu. Svou politickou moc nabyli tito lidé i proto, že je velmi mnoho z nás podporovalo.

Z jejich iniciativy se česká demokracie plíživě a intenzivně proměňuje v autokracii (vládu několika nezodpovědných jedinců), oligarchii (vládu polistopadových zbohatlíků, zvláště jednoho) a v buranokracii (vládu sprostoty, hulvátství a arogance).

Teď máme příležitost změnit to k lepšímu: v říjnu proběhnou volby do Poslanecké sněmovny PČR.

Je zapotřebí, aby Parlament České republiky co nejrychleji schválil novou verzi volebního zákona.

A je zapotřebí, aby se poslanci pokusili vyvolat ve Sněmovně hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše. To, že budeme mít i formálně vládu bez důvěry, bude podstatný signál pro českou veřejnost i pro zahraničí.

Smyslem české politiky nechť je od nynějška náhrada jednoty národa, seřazeného za falešnými spasiteli, skutečnou politickou pluralitou. Demokratické strany by se měly shodnout jen na tom, že obnoví to, co jsme nabyli po roce 1989 a co je dnes významně poničeno: parlamentní demokracii, právní stát a naši příslušnost k západnímu demokratickému společenství. A že budou zejména bránit vládě, a to jakékoli, aby vážné situace s pandemií covidu-19 zneužívala k ochromení a umrtvení české společnosti a k potlačení svobodné diskuse.

V této věci se obracíme na parlamentní demokratické opoziční strany, ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN, a taky na Piráty. Dále na některé politiky ČSSD, o jejichž upřímném úsilí o nápravu situace nepochybujeme. A na Stranu zelených, která sice nyní v parlamentu není, ale v minulosti nesla parlamentní i vládní odpovědnost. Na všechny s výzvou, aby naše požadavky vzali ve své činnosti v úvahu a prosazovali.

A českou veřejnost prosíme, aby nás podpořila. Kdo souhlasíte, připojte se svým podpisem zde!

V Praze, 28. dubna 2021

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]