Vzdaluje se Polsko Západu? Média by měla sloužit národním zájmům, plánuje vláda

Beata Szydlová (ČTK)

Beata Szydlová | FOTO: ČTK

Nová konzervativní polská vláda plánuje změnit média, aby lepe sloužila národním zájmům. Návrh se zatím nedostal k projednávání v parlamentu, vyvolal ale již bouřlivou debatu. Veřejnoprávní média by se například měla přejmenovat na národní. Znepokojení nad děním ve Varšavě vyjádřila i organizace Reportéři bez hranic, uvedl zpravodajský server Deutsche Welle.

Reforma by se měla dotknout hlavně veřejnoprávní televize, rozhlasu a polské tiskové agentury PAP. Nyní státem vlastněné podniky by se do budoucna neměly soustředit na zisk, ale spíše na své „národní poslání“.

Změny jsou v plánu i ve školství. Vyučování historie by mělo mít nově stejnou důležitost jako polština či matematika. Podle odpůrců nových plánů to ale nejspíš nebude znamenat, že budou ve veřejnoprávní televizi vysílány i kritické novinářské názory na polskou historii. Spíše se bude dávat prostor konspiračním teoriím, jako jsou například ty, které se objevily v souvislosti s havárií polského vládního letadla u ruského Smolensku z roku 2010. Mnoho členů vládní strany se domnívá, že tragédie, při které zahynul prezident Lech Kaczyński a dalších 95 osob, nebyla nehodou, ale atentátem.

Reforma by měla zavést i nové instituce, například Národní mediální radu. Její členové jmenovaní parlamentem a prezidentem budou rozhodovat o obsahu, který se má v médiích objevit, i o personálních záležitostech.

Nová vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) během prvních týdnů po říjnovém triumfu v parlamentních volbách naráz vyměnila skupinu šéfů tajných služeb a dalších bezpečnostních orgánů, dosadila do vedení státu několik lidí s problematickou minulostí a pokouší se o změny ústavního soudu, které opozice i právní experti odmítají jako neústavní. Oponenti nového režimu hovoří o tom, že vůdce PiS Jaroslaw Kaczyński kráčí ve šlépějích maďarského premiéra Viktora Orbána. Proti krokům vlády se v polských městech v posledních týdnech scházejí desetitisícové demonstrace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]