Vladimir Putin FOTO: FORUM 24/Úřad prezidenta RF/Bezpečnostní služba Ukrajiny/CC A 4.0
FOTO: FORUM 24/Úřad prezidenta RF/Bezpečnostní služba Ukrajiny/CC A 4.0
V noci na neděli zažily Moskva a Moskevská oblast jeden z největších útoků dronů od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Ten vyvolal řadu kritických reakcí na adresu vedení země a jeho příznivců podporujících agresi vůči sousední zemi, a to i mezi samotnými Rusy. Některé komentáře shromáždila ruská redakce Rádia Svoboda. „Tenhle raketovo-dronový ping-pong bude pokračovat, dokud agresor neopustí okupovaný Krym a Donbas, nepožádá Kyjev o mír a nezaplatí reparace,“ napsal na Facebooku Vladimir Kozlov, Rus pobývající na Ukrajině.
Podle něj už Rusové prohráli, jenom to ještě nepochopili. „Fronta na Ukrajině se už více než půl roku nehnula z místa a ukrajinské drony nedovolí nepříteli ani zvednout hlavu ze zákopu. Posledním dobytým městem byl Bachmut, a to bylo před více než dvěma lety. Ukrajinské drony každý den udržují ve strachu města uvnitř Ruska a prakticky zcela ničí infrastrukturu.“
Arménka žijící na Ukrajině Ida Antonjanová se opřela do propagandy, kterou šíří příznivci prezidenta Vladimira Putina. Zároveň upozornila, že žádný z nich nedokáže jasně vysvětlit, proč „ani jedna ukrajinská raketa, ani jediná kulka nepřekročila hranici vaším směrem, než jste napadli suverénní ukrajinské území a začali bombardovat civilisty?“
„I krysy dokážou vysledovat příčinu a následek, ale tihle ne; vůbec nechápou, proč nad Moskevskou oblastí létají ukrajinské drony,“ napsala Antonjanová, která po přečtení komentářů u svého příspěvku došla k závěru, že s „propagandou vymytými mozky“ nemá smysl diskutovat. „Jakýkoli pokus debatovat s Putinovými příznivci, předkládat jakékoli argumenty založené na faktech, cokoli vysvětlovat, apelovat na lidskost, svědomí a morálku – je naprosto zbytečné. Už dávno ohluchli a oslepli.“
Arťom Černov, Rus žijící v emigraci, zavzpomínal, jak si kdysi málem koupil byt v Moskvě, a snažil se představit si, jak by se v něm během útoku choval. „Je to velmi těžké a je mi z toho špatně. Telegram je plný videí ‚ohromených Moskvanů‘. Ale poslyšte, vůbec nechápu ten efekt překvapení – tahle situace se dala stoprocentně dlouho očekávat. Je opožděná, ale logická a nevyhnutelná. Tohle je válka a už trvá čtyři roky.“
Příspěvek Rusa Alexeje Nurullina žijícího ve Francii se nese v ironickém duchu. „Vážení Moskvané a obyvatelé okolí, hovoří Ministerstvo útoků Ruské federace. Zaprvé, přestaňte panikařit. Zadruhé, nejde o žádné drony ani exploze. Tohle je práce nejlepší protivzdušné obrany na světě a jenom rány způsobené její tvrdou dřinou. Vladimir Vladimirovič (prezident Putin, pozn. red.) a Dmitrij Anatoljevič (místopředseda Bezpečnostní rady Ruské federace Medveděv, pozn. red.) přesně vědí, kam střílet. A každému, kdo o tom bude byť jen přemýšlet, hrozí paragraf 275 trestního zákoníku Ruské federace (týká se vlastizrady, pozn red.).“
Ironií nešetří ani Alexej Paramonov, který na Facebooku jako své bydliště uvádí Moskvu. „Děkuji straně a vládě za bezprecedentní úsilí v oblasti bezpečnosti a obrovské úspěchy v boji proti takovým ranním zvukům… Zvláště bych chtěl poděkovat za taková nestandardní řešení, jako je boj proti VPN a Telegramu. Strana a vláda nechtějí, abychom se zbytečně nervovali, a pokud se nahoře něco po*ere, musíme to vidět na vlastní oči, ne o tom číst na nepřátelských kanálech. Zvláštní poděkování za to, že slovo bu*erant už není nadávka a můžeme ho použít při vyjadřování vděčnosti straně a vládě.“
Podle ruské spisovatelky, překladatelky a ilustrátorky Katji Margolisové žijící v Benátkách, se válka vrací tam, kde začala. „Všechno má své následky a logickým důsledkem je návrat zla tam, odkud vzešlo,“ napsala mimo jiné.