KOMENTÁŘ / Podle průzkumu agentury Kantar pro Českou televizi si vládní strany znatelně pohoršily v oblíbenosti u voličů. Není to drama, průzkumy nejsou volby, ale na druhé straně existují trendy, které je potřeba reflektovat. A je zřejmé, že koalice SPOLU, STAN i Piráti dělají něco špatně. A není zase tak složité přijít na to, o co se jedná.
Změna. To bylo klíčové slovo, které zejména koalice SPOLU voličům slibovala. A abychom byli spravedliví, ta změna přišla. Máme premiéra, za kterého se nemusíme stydět, a to, jakým způsobem vláda realizuje inteligentní zahraniční politiku, je prostě skvělé. Deset let člověk nemohl být hrdý vůbec na nic a pustit si tiskovou konferenci premiéra nebo prezidenta bylo skutečné utrpení. To je teď jinak a je to dobře. Ale je také potřeba dodat, že to nestačí.
Základní problém, kromě (jak se to ukazuje u preferencí ODS) příliš opatrného šetření, je totiž naprosto nedostatečná deagrofertizace státu. Všechny vládní strany byly ve volbách takto silné proto, že se jejich voliči zmobilizovali. Statisíce jich chodily na náměstí, obrovské davy lidí dokonce dvakrát zaplnily pražskou Letnou. A těmto lidem vládní představitelé dluží odříznutí České republiky od holdingu Agrofert. Tím se dostali k moci. Díky masovému hnutí proti Babišistánu.
Proto je nyní nepřijatelné například to, že se vrchním státním zástupcem v Olomouci stává Radim Dragoun. Člověk, se kterým byl Andrej Babiš více než spokojen. Člověk, který jako ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů nechal jen tak projít napadání protestujících na Babišových předvolebních mítincích nebo kauzu Andreje Babiše juniora. A taky člověk, který nahradil příliš autonomního Michala Murína, kterého Babiš dostal z jeho místa v GIBS naprosto nepokrytým vydíráním. Tohle je změna, Pavle Blažku?
Takže policie ani justice deagrofertizována nebyla. Lenka Bradáčová, která Babišově ideologii antikorupční revoluce podlézala v jeho Lidových novinách, sedí na svém teplém místečku a neděje se vůbec nic. Na ministerstvu vnitra Vít Rakušan také žádnou čistku neudělal, spíš naopak. Jak to? Opravdu si nikdo z vlády nevšiml toho, že Agrofert si tady léta prostřednictvím své bezpečnostní divize budoval pozici? Jak je tahle naivita vůbec možná? Rakušanův problém vůbec není jeho šifrovaný telefon. Jeho problém je v tom, že s temnými silami, před nimiž se tím šifrovaným telefonem oprávněně bránil, neudělal jako ministr vnitra vůbec nic.
Ještě smutnější je pak pohled na to, jak nadále plynou Agrofertu státní peníze. Proboha, vždyť tohle všechno už mělo dávno skončit. Nestačí jen slova. Všichni demokratičtí politici to před volbami neustále opakovali a pak neudělali skoro nic. Jen horko těžko se podařilo zpřísnit zákon o střetu zájmů a bylo kolem toho tolik řečí, že se zdálo, že se za to někteří snad stydí. A ještě se zaklínali mantrou, že „o Babiše tady nejde“. No samozřejmě, že jde. Copak takovýto konflikt zájmů vidíme u někoho jiného?
Voliči vládní koalice očekávali, že té hydře, která tu léta obepínala snad všechna odvětví, na která si vzpomeneme, konečně někdo useká chapadla. Někdy se však zdá, jako by si ministři sedli na svoje úřady a na takto zásadní věc zapomněli. Jenže čas běží a čtyřleté volební období rozhodně není žádná věčnost. Po volbách všichni očekávali zemětřesení, které nepřišlo, a Babiš se svými lidmi to celé vidí a směje se.
Babiš, Agrofert a jeho politicko-marketingové oddělení pořád maká. Nikdo ho neoslabil. Nakonec to může znamenat, že se vrátí. A že koalice demokratů zahodila šanci, kterou dostala.