Vzniká nám tu nový proud v církvi: přátelé komunistů a estébáků

Premiér Andrej Babiš přijel za otcem Šebestiánem, aby se vyznal ze svých hříchů. (Facebook předsedy vlády)

Premiér Andrej Babiš přijel za otcem Šebestiánem, aby se vyznal ze svých hříchů. | FOTO: Facebook předsedy vlády

Spolupracovník Dominika Duky, kněz z odboru vnějších vztahů Arcibiskupství pražského Romuald Štěpán Rob se veřejně zastal exministryně Heleny Válkové ve věci její spolupráce s komunistickým vrahem Josefem Urválkem. Jen několik dní poté, co se premiér Andrej Babiš, někdejší agent Státní bezpečnosti, fotil s otcem Šebestiánem v Moravské Třebové. Máme to chápat tak, že je tu aktuálně nová móda, a tedy že se zástupci katolické církve kamarádí s představiteli státní moci právě v době, kdy se u nás znovu prosazují promoskevské síly a zkompromitovaní služebníci komunistického režimu?

Romuald Štěpán Rob na svůj facebookový profil napsal: „Exministryně spravedlnosti Válková? Mi to z dnešního pohledu přijde jako pronásledování obětí KSČ. Já volal v listopadu 1989: ,Nejsme jako oni!‘ Teď mi připadá, že někteří jsou jako oni…“

Možná to není až tak překvapivé vyjádření poté, co už roky sledujeme, jak se kardinál Duka pravidelně lísá k mocným této země bez ohledu na jejich morální integritu, aby se vzápětí dozvěděl, že se může Zemana i Babiše zastávat, jak chce, oni pak stejně spolu se svými přáteli komunisty a rasisty prosadí nové okradení církví (které musel zarazit až Ústavní soud).

Nebylo by ale na škodu panu faráři připomenout, že komunisté nezabili „pouze“ kněze Josefa Toufara. Jen na tomto seznamu nalezneme skoro 60 osob. Jsou tu stovky, možná tisíce perzekvovaných, mučených, šikanovaných, donucených k emigraci. Komunisté ničili všechno spojené s církví, vzpomeňme třeba katolického básníka Jana Zahradníčka, který zemřel krátce po propuštění z desetiletého věznění.

Takže ne, otče Romualde, opravdu nejsme jako oni, když si nepřejeme, aby se ombudsmankou stala osoba, která s tímto režimem a s jeho nejodpornějšími představiteli spolupracovala.

A pak tu máme tu smutnou epizodu otce Šebestiána. Ano, samozřejmě že se kněz nejspíš setká s kýmkoli, kdo o to požádá. Ale opravdu je nutné se zapojit do té PR mašinérie a legitimizovat Andreje Babiše, dříve známého jako agent Bureš? Co může přinést, peníze? Těžko říct, protože naposledy se pokusil o to církvi nějaké ukrást, když chtěl zdaňovat restituce. Proč se otec Šebestián musel s Babišem fotografovat pro jeho facebook? Aby tím dal najevo, že církev žehná dotačním podvodům?

To se opravdu tolik lidí zbláznilo? Je to čistě utilitární zájem, nebo nějaká pokřivená snaha o smíření? Ani jedno ale nefunguje, protože spolupracovníci zločinného režimu, kteří své spolupráce navíc ani nelitují, by neměli být legitimizováni vůbec nikým. Natož církví, která v období komunismu tolik trpěla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]