Vzpomenete si ještě na Pegidu? Islamofobní hnutí masivně opouštějí příznivci

Nenávistné výlevy předsedy Bachnanna odrazovaly umírněné sympatizanty, valná většina mu ale zůstala věrná  ()

Islamofobní hnutí Pegida se pět let od svého založení potýká s masivním odlivem příznivců. Na jeho demonstraci v Drážďanech k 5. výročí vzniku přišlo víc jeho odpůrců než stoupenců. Jasně se to ukázalo na kulaté výročí tohoto hnutí, když proti němu v neděli v Drážďanech demonstrovalo několik tisíc lidí. Samozvaní Evropští vlastenci proti islamizaci Západu (Pegida) tak zakusili velkou dávku nevole.

Pegida uspořádala své první shromáždění v Drážďanech v říjnu 2014. Organizátoři protiakce odhadli svou účast na více než 5000 lidí s tím, že se do Drážďan sjeli i z nedalekého Chemnitzu a Lipska. Na demonstraci Pegidy oproti tomu dorazily podle odhadů, k nimž se přiklonil server Focus.de, pouhé 3000 příznivců.

Na shromáždění xenofobů řečnili lídr rakouského krajně pravicového Indentitárního hnutí Martin Sellner, poslanec Spolkového sněmu za AfD Jens Maier nebo předseda Pegidy Lutz Bachmann. V podstatě si notovali při provolávání hesel typu „pryč s Merkelovou“ nebo „prolhaná média“.

Policie hlásila i různé excesy. Ze shromáždění Pegidy dvakrát vyletěla směrem k demokratickému táboru jakási smrdutá tekutina. Vzhledem k tomu, že se věc odehrála v Německu a nikoli v Česku, pořádkoví policisté přivolali kriminalisty, kteří zajistili stopy a vyšetřují několik lidí pro podezření z pokusu o těžká ublížení na zdraví. Dva muže policie vyšetřuje kvůli tomu, že po demonstraci Pegidy hajlovali.

Pegidu tvořila na podzim 2014 malá skupina lidí, která každé pondělí chodila do ulic. Sympatizantů přibývalo a další je napodobovali, když zakládali buňky v jiných německých městech. Početně kulminovala v lednu 2015, kdy na demonstraci v Drážďanech přišlo na 25 tisíc lidí. Zanedlouho se však začala štěpit. Nenávistné výlevy předsedy Bachmanna odrazovaly umírněné sympatizanty, valná většina mu ale zůstala věrná a po odchodu umírněných příznivců se Pegida notně radikalizovala a dřívějších velkých počtů demonstrantů už nikdy nedosáhla. Výjimkou byla jen setkání na výročních demonstracích, na něž se organizátorům stále ještě dařilo mobilizovat poměrně široké řady stoupenců. Také řady demokratů, kteří se vůči Pegidě přicházeli vymezit na ulice a náměstí, postupně prořídly a omezovaly se už jen na výroční demonstrace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]