Vzpomínáte na Soukupa? Od chvíle, co se nekamarádí se Zemanem, je samé trable

Jaromír Soukup (Profimedia)

Jaromír Soukup | FOTO: Profimedia

V době, kdy Miloš Zeman zažíval časy své největší „slávy“, vyrostl vedle něj i jeden člověk, který tím, že vlastnil televizní stanici, nabyl dojmu, že je mediálním magnátem a celebritou. Po letech už však po tom všem zbyl jen moderátor, z nějž si lidé dělají legraci. Sám Jaromír Soukup má ovšem co dělat, aby se dostal z potíží, které si dokázal pořídit v době, kdy měl dojem, že může vše.

Jak totiž upozornil Deník N, majitel TV Barrandov posílal desítky milionů do offshorové schránky, což mohlo podle osloveného analytika Transparency International Milana Eibla znamenat, že se Soukup pokusil obejít daňová pravidla, v horším případě by se údajně dalo hovořit i o praní peněz.

()

To je však stále pouze spekulace, která se musí potvrdit šetřením příslušných orgánů. Zajímavá se však tato informace zdá hned ze dvou hledisek. Především by zřejmě uschované peníze zajímaly věřitele, kteří čekají, kdy jim majitel televizního kanálu a vydavatelství Empresa Media začne vracet, co má.

Hovoří se o pohledávkách, které má Soukup u dvou největších komerčních televizí, o daleko víc peněz jde ovšem ve věci rozpadlého partnerství s čínskými investory. O Soukupových finančních problémech se hovoří již několik let. Chvilková výpomoc z Číny, kterou měl Soukupovi „přihrát“ Jaroslav Tvrdík, totiž po čase skončila.

Soudruzi pochopili, že televize s minimálním dosahem, které dominuje její majitel coby „moderátor“ někdy až osmi pořadů naráz, není vysněným mediálním kolosem, který jim může jakkoliv pomoci. Zbyly jen dluhy, které Soukup s velkými problémy splácí stále.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Kde by tedy majitel TV Barrandov bral ony desítky milionů, které měl vyvádět na Kypr? Hovořilo se třeba o tom, že si za své moderátorské pokusy vypisoval milionové honoráře, které se násobily podle počtu pořadů, které právě nesly jméno svého uvaděče. Třeba možná právě tam vznikl onen finanční polštář, který si Soukup vytvořil.

Druhým důvodem, proč jsou zprávy o podivných machinacích a daňových rájích zajímavé, je informace o novém pořadu, který TV Barrandov chystá. Má se totiž jednat o „show“, v níž bude Jaromír Soukup divákům radit, jak mají investovat. Pokud totiž bude jako příklad ukazovat své řízení televize, mají se všichni na co těšit. Když by chtěl prezentovat, jak prohnat peníze přes Kypr, bude zřejmě rovnou zvát i do dalšího pořadu, který ještě loni natáčel, s názvem Právník ve studiu.

Křest Týdeníku FORUM (Jan Šibík / FORUM 24)

Vzhledem k tomu, že Soukup nyní před kamerami už i vaří, nemůže pár diváků, kteří ještě Barrandov sledují, nic překvapit. Pokud se tedy majitel kanálu nyní rozhodl, že bude radit, jak vydělat peníze, přestože je v médiích prezentován jako podnikatel bez financí, určitě se nějaký divák najde. 

Nikdo totiž neví, kdy se Jaromír Soukup rozhodne se svou kariérou „moderátora“ seknout, nebo zda mu ji nezastaví finanční či jiné potíže. Do té doby však budeme dál sledovat úpadek dříve často zmiňovaného majitele televize. Kdo by si v době, kdy Zeman opouštěl obrazovky Barrandova, myslel, že to může mít až takový dopad? 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články