Vzpomínka na Zemanův štáb: kovboj, rvačka s novináři a ležící spící opilec

Miloš Zeman a polibek první dámě. (Zbyněk Pecák)

Miloš Zeman a polibek první dámě. | FOTO: Zbyněk Pecák

Pracovní účast ve volebním štábu Miloše Zemana přesně před pěti lety při jeho druhém vítězství v prezidentské volbě je jednou z akcí, na které novinář nezapomene. Už od příchodu na akci do sekce pro novináře bylo jasné, že zde nejsme vítáni. Sál byl rozdělený přepážkou. Na jedné straně VIP hosté Miloše Zemana, raut, litry alkoholu (které měly následky), stoly, židle. Na druhé straně prostor pro novináře. Minimum židlí, malý prostor, žádné stoly, pár koláčků, kafe. Aby se neřeklo. A to byl jen začátek.

Zajímavé obrázky se naskytly, když do VIP sekce začali přicházet hosté. Přišel pán v kovbojském ohozu. Přišel šéf proruského Českého svazu bojovníků za svobodu Vodička, Jan Veleba, František Ringo Čech, Jaroslav Doubrava, Daniel Hůlka, pár postav ze Zemanových 90. let. Ta pravá smetánka pana prezidenta ale vyjela do vyšších pater hotelu za samotným Zemanem. Tady pobýval se svojí rodinou, Mynářem, Mynářovou, Nejedlým, přijel za ním Václav Klaus, Tomio Okamura, Jaromír Soukup a další.

Prezidentský kandidát Petr Pavel hovoří na tiskové konferenci ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

Novináři zatím různě posedávali na podlaze a snažili se dělat svoji práci. Několika skulinami v přepážce bylo vidět, že ve VIP sekci sálu je veselo a nešetří se alkoholem. V jednu chvíli přepážku částečně odstranili, takže si novináři začali fotit VIP účastníky večírku. A v tom to přišlo. Zpráva, že Zeman už vede a má jisté vítězství. Dav VIPek skočil na pódium a začal skandovat „Už je to tady!“. Netrvalo to moc dlouho a pohled na radost začali ničit sekuriťáci a Zemanova ochranka. Rychle vraceli zpět přepážku sálu, aby nebylo nic vidět. Bujará party, kterou neměl nikdo vidět, začala.

Zeman nechal novináře se svým vystoupením čekat. O to déle se vedle slavilo. Když konečně proběhla tiskovka staronového prezidenta, část jeho hostů odešla. Část ale ne. Alkoholu bylo stále dost. S tím, jak se Zemanem odjela jeho ochranka, ubylo strážců stěny mezi VIP částí a sekcí pro novináře. A tak se stalo, že v jednu chvíli bylo pootevřenými dveřmi vidět, co se děje u Zemanových podporovatelů. Pán, který již dříve zřetelně vlál u barového stolku, nyní ležel na pódiu. Když na něj fotografové namířili objektivy, nastoupil na ně jeden z fanoušků Miloše Zemana, vystrkoval je, údajně srazil na zem jednu z kamer a rozbil ji, dalšímu žurnalistovi zasadil několik ran pěstí.

Muže z pódia nakonec odvezla záchranka s tím, že v incidentu hrál svoji roli alkohol. Boxer se stáhl, večírek definitivně skončil. Za pozornost stojí, že zmíněným fanouškem Miloše Zemana, který nezvládl konzumaci alkoholu, byl Milan Rokytka. Bývalý redaktor komunistických Haló novin, který před nedávnem zmiňoval své ambice kandidovat na prezidenta České republiky. To mu nakonec nevyšlo, i když je ještě k dohledání jeho transparentní volební účet. Má na něm 66 Kč. Rokytka se ukázal také ve štábu Andreje Babiše před 14 dny.

Doba Miloše Zemana a jeho party dnes definitivně končí. Češi si dnes zvolí nového, snad důstojného prezidenta. Tahle země už nebude jejich, ale zpátky všech. Snad.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články