Vzpomínky na Národní frontu. Ústečtí komunisté lákají na kandidátky členy zahrádkářského svazu

Transparent KSČM, ilustrační foto (ČTK/Fotobanka ČTK/Weber Pavel)

Transparent KSČM, ilustrační foto | FOTO: ČTK/Fotobanka ČTK/Weber Pavel

Komunisté v Ústí nad Labem se před blížícími se komunálními volbami snaží zvrátit nepříznivý trend, kdy od nich na všech úrovních odcházejí voliči. Prázdná místa na kandidátkách se snaží obsadit členy zahrádkářského svazu. Okresní předseda komunistů Pavel Vodseďálek se dohodl s předsedou okresních zahrádkářů Miroslavem Zlesákem, aby členům svazu nabídl místa na kandidátních listinách komunistické strany. A Zlesák mu vyhověl.

Ještě v komunálních volbách v roce 2018 postavili ústečtí komunisté do městského zastupitelstva plnou kandidátku 37 lidí sestavenou výhradně ze svých členů. I v dalších menších obcích nebo obvodech byla situace podobná, členové strany převažovali a v menšině byli doplněni nestraníky. Třeba do městského centrálního obvodu kandidovalo 17 členů KSČM a deset nestraníků, převážně na nevolitelných místech.

()

Po čtyřech letech je situace úplně jiná. Na republikové úrovni se KSČM nedostala poprvé v historii do sněmovny, loni ústečtí komunisté ztratili i v krajských volbách post hejtmana, ze 13 mandátů obhájili pouhé čtyři. Předseda Okresního výboru KSČM Pavel Vodseďálek tak dostal nápad: přivést na kandidátní listiny členy Českého zahrádkářského svazu.

„Byl to nezávazný rozhovor a přišlo mi to jako dobrý nápad,“ říká k jednání s Vodseďálkem předseda okresních zahrádkářů Miroslav Zlesák. Nápad proměnil v e-mailovou nabídku, kterou rozeslal všem předsedům základních organizací na Ústecku. Těch je jedenačtyřicet a sdružují vyšší stovky členů.

„Vážení přátelé předsedové, obrátil se na nás předseda OV KSČM pan Pavel Vodsedálek s nabídkou zařazení zájemců v komunálních volbách na jejich kandidátky v jednotlivých obcích, tak abychom mohli jako zahrádkáři ovlivňovat dění a rozhodování v obecních zastupitelstvích. Ti co projeví zájem byt aktivní v obecních zastupitelstvích nechť se přihlásí do konce února 2022 tak aby mohli být zařazení na jednotlivé kandidátky v obcích jako nestranní kandidáti,“ stojí v e-mailu, který má HlídacíPes.org k dispozici.

Křest Týdeníku FORUM (Jan Šibík / FORUM 24)

Jistá potíž může nastat s tím, že Český zahrádkářský svaz se sám definuje jako apolitická organizace a u některých členů nabídka vyvolala negativní vzpomínky. Zlesák v tom ale problém nevidí. „To přece není politická nabídka,“ říká. „Je to snaha zahrádkářů se zviditelnit a nějakým způsobem být prospěšní zastupitelstvům,“ dodává na otázku, jak by definoval nabídku politické strany na kandidaturu.

Předsedu komunistů Vodseďálka dotazy HlídacíPes.org rozčílily: „Co bych vám k tomu říkal? Co je vám do toho, koho jsem oslovil?“

Vodseďálek nechtěl ani vysvětlit, jaký důvod komunisté k tomuto kroku mají, tedy zda jde skutečně o snahu vyřešit nedostatek lidí. „Nabídli jsme to společenským organizacím, že jsme ochotni je dát na naše kandidátky. Konec, tečka.“

V komunálních volbách v roce 2018 obdrželi komunisté v Ústí 6,78 % hlasů a získali v městském zastupitelstvu tři mandáty. Ve všech případech šlo o členy strany.

Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články