Vzteklý a unavený Babiš se v OVM uchyloval k verbálním útokům

repro ČT

Andrej Babiš | FOTO: repro ČT

Viditelně unavený premiér Andrej Babiš nebyl v pořadu Otázky Václava Moravce schopen čelit argumentům ohledně problematického stavu českého zdravotnictví a uchyloval se ke vzteklým verbálním útokům.

Hned na začátku pořadu se snažil znevěrohodnit předsedu České lékařské komory Milana Kubka poukazováním na jeho majetkové poměry, aniž by cokoli věcně doložil. Pak se snažil znevěrohodnit svého oponenta, předsedu ODS Petra Fialu. Předhazoval mu, že ODS „řídili kmotři“, kteří prý rozkradli republiku a zvolili si Petra Fialu, aby jim očistil stranickou značku.

Pavel Hofman

Podle Babiše zdravotnictví rozvrátil její člen Marek Šnajdr, který byl v letech 2006-2010 náměstkem ministra zdravotnictví a následně šéfem Všeobecné zdravotní pojišťovny. Fiala Babišovi kontroval upozorněním na jeho vlastní minulost, kdy se všemi těmi „kmotry“ hrál tenis a získal díky tomu svůj majetek.

Babiš se snažil bránit ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, kterého kritizuje téměř celá politická scéna a také lékařská komora. Nebyl ale schopen vysvětlit, jak konkrétně vláda vyřeší zadlužení řady českých nemocnic.

Fiala také připomněl Babišovi, že vláda není schopná plnit své sliby, kupříkladu stále nezrušila superhrubou mzdu. Babiš vůbec nedokázal vysvětlit, proč po šesti letech ve vládě slíbené zrušení superhrubé mzdy neprosadil. Omlouval to mimo jiné tím, že jeho vláda je menšinová, neboli slabá. Ignoroval přitom Fialův návrh, že ODS může vládním poslancům s takovým hlasováním pomoci.

Ohledně auditu Evropské komise k jeho konfliktu zájmů Babiš prohlásil, že o něm nic neví a neřeší ho. Zveřejnění dokumentu, který již dorazil na Ministerstvo pro místní rozvoj, prý není jeho věc. Následně začal předseda vlády vykřikovat, že Transparency International je zkorumpovaná neziskovka, a nejmenovaný „udavač“ prý nenávratně připravil Českou republiku o 800 milionů. Tradiční strany podle něj připravily zemi o 30 miliard. Nedoložil ale, jak se to mělo stát.

Nedobrou kondici premiéra Babiše opět provázelo přecházení do slovenštiny.

„Já nevím, co tam je, asi tam něco je.“ Andrej Babiš o evropském auditu ohledně jeho konfliktu zájmů.

_______________

Ředitel české pobočky organizace Transparency International David Ondráčka řekl České televizi, že české ministerstvo pro místní rozvoj by mělo auditní zprávu zveřejnit. Je podle něj ve veřejném zájmu, aby se do ní mohla veřejnost podívat.

„Je zcela absurdní, že Brusel vykládá český zákon, navíc úplně nesmyslně, když zákon ‚lex Babiš‘ byl namířen pouze proti mně s cílem vyštvat mě z politiky. Lex Babiš jsem dodržel, postupoval jsem přesně podle něj, vložil jsem firmu do svěřenských fondů,“ řekl Babiš. Lex Babiš je nazývána novela zákona o střetu zájmů, na jejímž základě musel vložit svoji firmu do svěřenských fondů.

Audit podle Babiše není konečný. Poukazoval na to, že komise dopracovala audit jen „několik minut“ před tím, než skončila a začala fungovat nová komise. „Jestli se to zveřejní, nebo nezveřejní, já na to nemám žádný vliv,“ prohlásil premiér.

„Z toho tajení a nervozity je evidentní, že ten audit dopadl v neprospěch premiéra Babiše,“ řekl České televizi Ondráčka. Znamená to podle něj, že komise potvrdila svůj původní verdikt, že Babiš je ve střetu zájmů. Babiš tak podle Ondráčky lhal v posledních třech letech, kdykoli řekl, že neovládá holding Agrofert nebo že není ve střetu zájmů. Babiš by proto podle něj neměl zůstat premiérem.

Babiš naproti tomu nazval Transparency International udavačskou neziskovkou. „Toho zkorumpovaného udavače nepotřebuji komentovat,“ řekl. „Protože bere peníze od státu, od ministerstev a dělá politiku,“ zdůvodnil obvinění ze zkorumpovanosti.

(čtk)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner