Wagnerova skupina spolupracuje s Čínou na výrobě nových dronů. Zabijí s nimi najednou víc vojáků i civilistů

Vladimir Putin a Jevgenij Prigožin (Vláda Ruské federace / Wikimedia Commons /CC BY 3.0)

Vladimir Putin a Jevgenij Prigožin | FOTO: Vláda Ruské federace / Wikimedia Commons /CC BY 3.0

Putinova soukromá armáda, jak se přezdívá vojenské skupině ruského miliardáře Jevgenije Prigožina, má na vývoji války na Ukrajině důležitý podíl. Nelítostní „wagnerovci“, jejichž řady často rozšiřují i vězni, odsouzení za nejhorší zločiny, totiž jako jedni z mála dokáží s obránci okupované země bojovat. To by nyní mohlo ještě vygradovat. Ve spolupráci s Čínou totiž Wagnerova skupina údajně připravuje do války nové smrtonosné drony.

Jak v minulém týdnu informovala BBC, Spojené státy americké uvalily sankce na Výzkumný ústav pro vesmírnou vědu a technologie Changsha Tianyi (společnost známou také jako Spacety China – pozn. red.), poskytující satelitní snímky Ukrajiny členům Prigožinovy skupiny. Spacety China měla podle Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv amerického ministerstva financí předat Rusům satelitní snímky Ukrajiny, pořízené radarem se syntetickou aperturou (SAR). Ten používá sofistikované zpracování radarových dat.

Vladimir Putin (ČTK)

Evidentně se ovšem nejedná o jedinou spolupráci čínských společností s Wagnerovou skupinou. Údajně totiž tajně dochází k vývoji „rojových dronů“, jejichž 2500 prototypů už bylo zasláno z Pekingu do Ruska. Drony mají disponovat výbušnými nástavci a bombami z Číny a jejich nasazení počítá s velkým počtem vypuštěných strojů v jeden moment.

Britská média na propojení wagnerovců s Číňany upozornila na základě dokumentů od zpravodajské služby. „Skupina se pokouší vyvinout rojovou platformu pro koordinaci dronů s využitím 2500 dronů dodaných nedávno z Číny. Komunikační kanál mezi wagnerovci a čínskou komunistickou stranou je ve dvou maskovaných sítích, jedné v Rusku a druhé v Číně,“ stojí ve zprávě. „Tato síť je zodpovědná za tajné dodávky válečného materiálu, který je používán proti Ukrajině, bez ohledu na to, jak moc to Číňané popírají,“ dodávají zpravodajci.

„Tato technologie rojových dronů je v centru nových závodů ve zbrojení – a Rusko do ní vrhá vše, co má,“ říká zbraňový expert. „Pomocí umělé inteligence by mohlo vypustit roj dronů, proti němuž by bylo mnohem těžší se bránit, kdyby měl konkrétní úkol,“ dodal s tím, že roj by pak byl schopen v reálném čase předávat základně hromadné sledovací snímky a zároveň i útočit bombami.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Nadnárodní zločinecká organizace

Americké ministerstvo financí 26. ledna označilo ruskou žoldnéřskou Wagnerovu skupinu za nadnárodní zločineckou organizaci a uvalilo na ni další sankce. Sankce se vztahují na desítky osob i společností napojených na wagnerovce. Spojené státy také skupině, která na Ukrajině nasadila asi 50 000 bojovníků, zmrazily majetek. Washington přijal i další opatření vůči lidem s vazbami na ruskou armádu.

Spojené státy už v prosinci Wagnerovu skupinu, která v bojích na Ukrajině hraje stále větší roli, obvinily z toho, že část zbraní pro boje na Ukrajině získala i ze Severní Koreje. I proto už minulý týden oznámily další sankce.

Podle Reuters se nová opatření ministerstva financí týkají řady subjektů a lidí na několika kontinentech, kteří podle Washingtonu podporují vojenské aktivity wagnerovců. Zakazují také Američanům, aby skupině poskytovali financování, zboží nebo služby.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články