Web ČT24 čelil kyberútoku. Zprovoznit se ho podařilo v noci

Česká televize, ilustrační foto (Rostislav Kaplan)

Česká televize, ilustrační foto | FOTO: Rostislav Kaplan

Web zpravodajského kanálu České televize ČT24 se po kybernetickém útoku podařilo v noci zprovoznit. Nedostupný byl od čtvrtečního odpoledne. Na dotaz ČTK to dnes ráno uvedla mluvčí veřejnoprávní televize Karolína Blinková. Mimo provoz byl večer několik hodin i zpravodajský server Českého rozhlasu iROZHLAS.cz, u něj ale příčinou výpadku s největší pravděpodobností nebylo napadení webu.

V posledních dvou týdnech byly v Česku napadeny opakovaně weby několika státních institucí. K útokům se přihlásila ruská hackerská skupina Killnet, která vyhrožovala i českým médiím.

V případě webu ČT šlo podle mluvčí o takzvaný DDoS útok. Při něm se útočníci snaží vysokým množstvím přístupů na weby najednou přes více počítačů stránky zahltit. „Naše ochranné mechanismy to zachytily. Ale potom náš externí poskytovatel měl technické výpadky ve své infrastruktuře, a to doteď řešíme,“ řekla večer mluvčí. Ráno uvedla, že web funguje. „Zprovoznili jsme ho v nočních hodinách,“ dodala Blinková.

Před 19:00 postihl výpadek také iROZHLAS.cz. „Na 99 procent nejde o kybernetický útok. S největší pravděpodobností je to problém na síťové infrastruktuře u provozovatele. Na odstranění problému se pracuje,“ sdělil ČTK mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna po 20:00. Hodinu před půlnocí web fungoval.

Ve středu byly nedostupné kvůli kybernetickému útoku weby ministerstva vnitra, včetně stránek policie i hasičů, a to od rána až do zhruba 14:00. Problémy měly kvůli napadení také stránky Českých drah. Rovněž minulý týden ve středu a čtvrtek bylo napadeno několik webů státu, například stránky vlády a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nebo portál veřejné správy, který spravuje ministerstvo vnitra. Také v těchto případech se jednalo o DDoS útoky.

K útokům ze středy a minulého týdne se přihlásila ruská skupina hackerů Killnet. Po středečním útoku na svém webu uvedla, že stejné napadení hrozí i českým médiím, pokud nepřestanou skupinu Killnet označovat za prokremelskou. Skupina také již dříve oznámila, že v Česku útočí také na služby webhostingu, tedy poskytování prostoru pro internetové stránky.

NÚKIB na zvýšené riziko kyberšpionáže a kyberútoků opakovaně upozorňuje v souvislosti se situací na Ukrajině, která od konce února čelí ruské vojenské invazi. Česko Kyjev ve válce s Ruskem podporuje mimo jiné i dodávkami zbraní. Rusko vyhrožuje státům podporujícím Ukrajinu odvetou. NÚKIB nabádá organizace k ostražitosti proti nejčastěji používaným technikám útoků a k aktualizaci informačních systémů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]