Whoopi Goldbergová dostala dvoutýdenní stopku v televizi. Její slova o holokaustu budí emoce

Whoopi Goldberg (flickr.com/United Nations Photo/CC BY-NC-ND 2.0)

Whoopi Goldberg | FOTO: flickr.com/United Nations Photo/CC BY-NC-ND 2.0

Oscarová herečka Whoopi Goldbergová doplatila na svá slova o tom, že nacistická genocida Židů za druhé světové války se týkala dvou skupin bělochů, a nešlo prý o rasu. Televizní stanice ABC News, kde má hvězda snímku Duch svůj pořad The View, rozhodla o dvoutýdenním suspendování Goldbergové. 

Debatu o holokaustu v pondělním vysílání pořadu The View rozpoutalo rozhodnutí školní rady v americkém státě Tennessee stáhnout z učebních osnov komiksovou knihu Maus autora Arta Spiegelmana, který skrze příběh svých rodičů přibližuje historii holokaustu. Vedení školy se nelíbilo, že se v knize kleje a objevuje se v ní obrázek nahé ženy.

()

Šestašedesátiletá herečka na toto téma prohlásila, jak ji překvapuje, že byl někomu nepříjemný fakt o nahotě. „Chci říct, je to o holokaustu, zabití šesti milionů lidí, ale to vás netrápilo?“ pronesla. „Tak si pojďme říct pravdu. Protože holokaust nebyl o rase,“ dodala. Když další moderátorka namítla, že nacisté považovali Židy za jinou rasu, Goldbergová odvětila: „Nebylo to o rase. Nebylo. Bylo to o nelidskosti člověka k jinému člověku,“ trvala na svém a poznamenala, že šlo o „dvě skupiny bělochů“.

Její výroky vyvolaly prudkou odezvu. Židovští představitelé označili komentáře za nebezpečné a jako poslední příklad narůstající neznalosti o genocidě, při níž nacisté během druhé světové války vyvraždili šest milionů Židů, které označovali za méněcennou rasu.

Goldbergová se později za výroky omluvila. „Řekla jsem, že holokaust nebyl o rase, ale o nelidskosti člověka vůči člověku. Měla jsem říct, že šlo o obojí, napsala na twitteru. „Židé na celém světě měli vždy moji podporu (…) Je mi líto, pokud moje slova někoho zranila,“ podotkla. Podle listu The New York Times se omlouvala i v pořadu The Late Show moderátora Stephena Colberta a na začátku úterního The View.

Šéfka ABC News Kim Godwinová v úterý v noci nicméně oznámila, že herečku dočasně z pořadu kvůli jejím slovům stahuje. „Přestože se Whoopi omluvila, tak jsem ji požádala, aby si vzala čas na přemítání a poučení se z dopadu jejích komentářů. Celá ABC News je solidární s našimi židovskými kolegy, přáteli, rodinami a komunitami,“ uvedla v prohlášení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]