Wikipedii obohatilo satirické heslo Řeporyjská válka

Eric Drooker

Roztržka Kremlu s městskou částí Praha-Řeporyje o zbudování památníku příslušníkům Ruské osvobozenecké armády (ROA), kteří padli při osvobozování Prahy, má už vlastní heslo na Wikipedii. Pod souslovím „Řeporyjská válka“ se nachází vesměs věcný popis sporu i jeho následné spontánní rozvíjení v satirické rovině.

Rozepře mezi Kremlem a řeporyjským starostou Pavlem Novotným dál žije zásluhou lidové tvořivosti kritiků Putinova režimu. Ti označili požár skanzenu Řepora, který vypukl v noci před jednáním řeporyjského zastupitelstva o pomníku tzv. vlasovcům, za válečný akt Ruské federace. Jakoukoli následnou nehodu ruské vojenské techniky,

Repro Wikipedia

od požáru letadlové lodi až po pády letadel, pak vydávali za výsledek úspěšného odvetného úderu Řeporyjí. Tuto fikci nyní ve zjevné nadsázce povyšuje autor hesla na Wikipedii na bezmála dějinný konflikt tím, že jí dopřává naoko odborné zpracování.

Protože ale tento vtípek jednak předkládá fakta o Ruské osvobozenecké armádě, která vypověděla poslušnost Kremlu a zároveň přispívá k šíření informace o posměchu, jehož je současný ruský režim v Česku terčem, netrvalo dlouho, a proti existenci předmětného hesla na Wikipedii vystupuje hned několik uživatelských účtů. Na jeho obhajobu už se ale chystají i starostovi sympatizanti, kteří ocenili zejména jeho gesto na obranu nezávislosti české republiky, které je podstatou celé zábavné kauzy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články