Xaver chce znormalizovat Moravcův pořad. Aby byl bezzubý jako Události, komentáře

Václav Moravec (ceskatelevize.cz)

Václav Moravec | FOTO: ceskatelevize.cz

Nový člen Rady České televize Lubomír Xaver Veselý sdělil v rozhovoru pro CNN Prima News, že by byl rád, aby se s Václavem Moravcem v jeho nedělním pořadu střídali různí moderátoři. Také povyprávěl o tom, jak si on sám správné diskuze představuje. Z jeho vyjádření máme v podstatě jasno – důležité je, aby se z diskuzí stalo provládní hlazení po srsti. A je důležité zbavit se jednoho z nejlepších moderátorů v zemi, což je pro Veselého zároveň konkurence, i on sám totiž moderuje, i když na naprosto marginální „televizi“ XTV.

Xaver Veselý by si v podstatě tak nějak představoval to, co se stalo s pořadem Události, komentáře. To bývalo vysílání skutečně zajímavé a mnohdy ostré, tato koncepce je už ale v podstatě pryč, pořad se velmi změnil a opravdovou konfrontaci představuje málokdy.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Z myšlenek provládního a Hradem oblíbeného moderátora stojí za to zmínit toto sdělení: „Nevyhovuje mi ten styl, nemám rád štěkání v rozhovorech. Já mám touhu si se svými hosty vyprávět.“ Je však příznačné, že Veselému nijak nevadí uřvaná pavlač jménem Máte slovo naprosto neprofesionální moderátorky Michaely Jílkové, kterou Česká televize taktéž vysílá. V pořadu se člověk nedozví vůbec nic, jedná se zejména o překřikování, avšak protože jde o takové Parlamentní listy na obrazovce, Veselý a jeho soukmenovci proti němu jistě brojit nebudou. Vadí Moravec, protože pokládá smysluplné dotazy a protože do jeho Otázek nemůže přijít premiér Babiš, aniž by při odchodu vypadal jako polovzdělaný a zmatený blábolil.

Samozřejmě ale musíme Veselému přiznat, že on má „touhu si vyprávět“. To se projevuje například tím, že v interview s prezidentem republiky zjistí, zda hlava státu jí krupicovou kaši či koprovku, a Zemanovi podlézá tak urputně, že ani Jaromír Soukup ve svých nejlepších dobách mu nemohl konkurovat. A tak by asi nyní měla nově vypadat publicistika České televize.

V dalších dnech ale bude nutné sledovat nejen podivného Xavera a Hanu Lipovskou s její nejlepší kamarádkou, někdejší spojenkyní komunistů Janou Bobošíkovou. Dobré bude zaměřit se také na poslušného televizního radního Pavla Matochu, přispěvatele Babišových Lidových novin. Oddaného, přesvědčeného a zdánlivě se držícího v pozadí.

Ovšem to, že se všichni Babišovi a Zemanovi lidé rozhodli zlikvidovat poslední zbytky svobody v České televizi, je bohužel jasný fakt, který se už nikdo z nich nesnaží skrývat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]