Xaver hrubě zaútočil na novinářku a pak se omluvil. Měl by odstoupit z Rady ČT, jinak je omluva prázdná

Eric Drooker

Nový člen Rady České televize a exponent současných vládních sil Lubomír Xaver Veselý v pátek velmi hrubě zaútočil na redaktorku deníku FORUM 24. V noci z neděle na pondělí se pak na svém Facebooku omluvil. Jakou to má ale cenu, když předtím jeho vulgární výroky rozšířily Parlamentní listy a web Ruské federace Sputnik? To bude nyní otázka pro právníky. Lubomír Veselý ve svém pořadu Xaver Live konkrétně vyzýval veřejnost, aby Johanu Hovorkovou „hnala svinským krokem“, označil ji za lhářku, manipulátorku, blbce, zrůdu a svini. V omluvě tyto výrazy zopakoval, aby se za ně pak omluvil s vysvětlením, že se nechal unést. Přitom znovu rozšířil původní video s útoky.

Věc je ale mnohem vážnější, než jak to vypadá z inkriminovaného videa a z následné omluvy. Volání pana Veselého po lidové akci proti naší novinářce již mezitím vyvolalo na internetu vlnu nenávisti. Johaně Hovorkové začaly chodit výhrůžné zprávy a sprosté urážky. Všechny je archivujeme a předáme je policii.

Lubomír Xaver Veselý si jistě myslí, jak je mazaný, když nejprve vykoná téměř kriminální útok a pak oslabí právní důsledky svého chování omluvou, aniž by vyřešil napáchanou škodu, která spočívá v rozšíření urážek i výzvy k násilí ve veřejném prostoru. Tuto taktiku použil pan Veselý již v minulosti, když nejprve zaútočil na Zdislavu Pokornou ze serveru Seznam Zprávy a pak se jí také omluvil. Ke svým útokům a následným omluvám si tedy zjevně rád vybírá ženy.

Lubomír Xaver Veselý  (Český rozhlas)

Celou tuto kauzu nechá redakce deníku FORUM 24 posoudit v advokátní kanceláři JUDr. Aleše Rozehnala. Máme za to, že člověk, který opakovaně rozšiřuje urážky a pak se omlouvá, musí účinnou lítost potvrdit důsledným přijetím odpovědnosti. Jinak jde o omluvu jalovou, kterou si mohl Veselý již předem stanovit jako součást taktiky, díky níž si může dovolit použít nejexpresivnější urážky a útoky. Takže redakce deníku FORUM 24 sděluje panu Veselému, ať uhradí naší kolegyni Johaně Hovorkové odškodné, jaké sjedná s naším právním zástupcem. Ponecháme na něm, jaká výše je přiměřená. Jinak je to celé jenom hra, v níž škoda zůstává a pachatel se prázdnou omluvou vyhýbá své odpovědnosti. To hlavní ale je, že by měl odstoupit z Rady České televize, protože nemá morální předpoklady, aby v ní nadále setrvával.

U člena Rady České televize je to skutečně šokující chování. Člověk, který veřejně vyzývá k násilí vůči ženě, nemá v Radě ČT co pohledávat. Bohužel ale odpovídá tomu, jaké metody zavádějí v této zemi Miloš Zeman, Andrej Babiš a celá estébácko-putinovská fronta. Zeman s Babišem proměnili naši zemi, kdysi úspěšnou demokracii, k nepoznání a dovedli ji k současnému morálnímu rozvratu. Oni zplodili Xavera, protože odpovídá jejich vybranému vkusu. Jejich setbou je primitivismus, difamace a temná lidová nenávist. Zatím se tyto patologické projevy více či méně šíří jen po sociálních sítích. Když ale takové lidi, jako je pan Veselý, nezastavíme, tak úpadek právních jistot a osobního bezpečí bude pokračovat a může mít strašné konce.

Věříme, že se demokratická část společnosti znovu v masové míře postaví těmto nestoudným novým pořádkům, které charakterizuje neustálé pošlapávání etických pravidel i práva, což začíná u neskutečného konfliktu zájmů premiéra Babiše a končí u Xaverových útoků na novinářky. Musíme udělat všechno pro to, abychom v Česku uhájili právní stát a evropské standardy civilizované společnosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]