Xaver Veselý je kandidátem do Rady ČT. Navrhla ho organizace Klause mladšího

Luboš Xaver Veselý (wikipedia.org)

Luboš Xaver Veselý | FOTO: wikipedia.org

Pirátský poslanec Tomáš Martínek zveřejnil na svém facebookovém profilu kompletní seznam kandidátů do Rady České televize a Rady Českého rozhlasu. Na seznamu těch, kdo chtějí kontrolovat veřejnoprávní televizi, je i Pražskému hradu blízký novinář Luboš Xaver Veselý. A jak upozornil zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT František Lutonský, nominovala jej organizace Václava Klause mladšího.

Zmiňovaná organizace se nazývá Centrum pro občanské svobody. Vede ji Václav Klaus mladší a na webu jsou jako členové výboru uvedeni také Jakub Unucka a Hana Lipovská, ta ale od roku 2018 s Centrem podle upřesňujících informací již nespolupracuje.

Xaver Veselý svůj záměr kandidovat do Rady ČT oznámil poté, co s ním natáčela redaktorka pořadu Newsroom ČT24. Tam měla být zveřejněna Veselého reakce na zářijový rozhovor s premiérem Andrejem Babišem. Interview bylo kritizováno ze strany serveru Hlídací pes, protože ač bylo vysíláno ve veřejnoprávním Českém rozhlase, Babiš nedostal žádnou nepříjemnou otázku, naopak se jednalo o prezentaci jednoho pohledu – pohledu předsedy vlády.

Xaver Veselý má dlouhodobě blízko také k prezidentu republiky Miloši Zemanovi, s nímž by měl vést „lifestylový rozhovor“, a to opět v Českém rozhlase. Veřejnoprávní médium jej nadále angažuje i po vlně kritiky a podle Zemanových slov by měly být rozhovory s Veselým vysílány pravidelně. Hlava státu to uvedla poté, co byl zrušen pořad Týden s prezidentem na TV Barrandov.

Moderátor Veselý v červnu 2019 vyjádřil ve svém pořadu XTV Klausovi mladšímu otevřenou podporu. Doslova mu řekl, že jeden hlas má jeho hnutí ve volbách jistý. Ten mu na oplátku vyjádřil podporu, když se Veselý rozhodl kandidovat do Rady ČT, a nyní mu dokonce pomohl nominací. Na Facebooku se k věci vyjádřilo i hnutí Trikolóra: „Xaver je rozhlasový a televizní moderátor, novinář, spisovatel a hlavně svobodomyslný člověk s životním i profesním nadhledem. Takový člověk do rady patří a Trikolóra jeho kandidaturu ve Sněmovně podpoří.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]